Voćarstvo zahtevno, ali isplativo

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Okt.2016, 10:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Voćarstvo zahtevno, ali isplativo

Voćarstvo se smatra jednom od najprofitabilnijih grana poljoprivrede. Ipak, pod voćnacima je, po podacima iz 2012. godine, nešto manje od pet odsto ukupnog poljoprivrednog zemljišta.

Laslo Foro iz Bačkog Gradišta pre devet godina je na jutru porodičnog gazdinstva zasadio 750 sadnica kruške viljamovke. Do sada je, kaže, uložio oko 30 hiljada evra a to nije sve.

"Još nemamo protivgradnu mrežu. Pre nekoliko godina imali smo štete od grada, mraza. Prošlo je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << devet godina i tek sada se pomalo vraća. Do sada je sve bilo ulaganje. Nije sve jednostavno jer proizvodnja voćaka zavisi od puno faktora", objašnjava Laslo Foro.

Od početka najveći deo roda prerađivao je u rakiju. Osvojio je brojna priznanja na domaćim i inostranim sajmovima, stekao i sigurne kupce ali, registrovanu destileriju, koju je vodila supruga tehnolog, morao je da zatvori.

"Birokratija je naterala, ne samo nas već i mnoge druge proizvođače, da zatvorimo destilerije. Mislim da država treba više da ceni male proizvođače. Nadam se da će se, u bliskoj budućnosti, to promeniti i da ćemo ponovo raditi kao što smo radili. Da ćemo se zvanično registrovati i ponovo ući u elitne restorane gde smo i bili", dodaje Laslo Foro.

Sanja Laslo nova, bolja vremena pa da zasadi i više stabala japanske dunje od koje peče rakiju po svom receptu a koja je, baš kao i viljamovka, dobila najviše ocene stručnjaka.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.