Izvor: Blic, 23.Jul.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Staze za bicikliste koriste za parking
Nedovoljno uređene biciklističke staze, nedostatak češljeva za ostavljanje bicikala i neopreznost vozača automobila osnovni su razlozi sve manjeg broja biciklista na novosadskim ulicama. Bicikl, nekada omiljeno letnje prevozno sredstvo, sada je postao i opasan, jer su saobraćajne nesreće u kojima automobil udari biciklistu svakodnevica.
Za dobar bicikl 8.000 dinara
Za dobar bicikl neophodno je najmanje 8.000 dinara, a ovlašćeni distibuteri „Capriolo" >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i „Trek" bicikala savetuju Novosađane da ne uleću u kupovinu bicikla za manje novca jer će ih na kraju skuplje koštati.
- Neophodna je besprekornma osnovna „šimano" oprema koju mi nudimo za 8.200, a najkvalitetnije što se nudi su „Trek" bicikle koje trenutno koštaju manje od 17.000 dinara. Promet u prodavnicama opada i zbog crnog tržišta na kom se mogu naći lepi, jeftini, ali nebezbedni i nekvalitetni bicikli koje ni mi ne možemo da doteramo - rekli su nam u „Fanatiku".
Kako tvrde iskusni biciklisti, staza u gradu ima dovoljno, a neophodno je da neko povede malo više brige o njima. Osnovni problem ovakvog prevoza do posla su vozači koji ne poštuju prava biciklista, pa u servise svakoga dana dođe barem jedna žrtva saobraćajke. Najkritičnija raskrsnica je ugao Jevrejske ulice i Bulevara oslobođenja.
- Nepažnja vozača je najveći problem, pa ne prođe dan da u naš servis ne dođe neko sa iskrivljenim točkovima i slomljenim ramom zato što ga je prethodnog dana udario automobil. Slično se dešava i sa motociklima i skuterima koji se voze po pešačkoj zoni i biciklističkim stazama. Ne znam zašto njih niko ne kažnjava, a meni je juče došao zbunjeni momak koga je policajac kaznio zbog nenošenja kacige - kaže Ivan Davosir iz Biciklističkog kluba „Fanatik".
Mesta autobuskih stajališta poklapaju se sa biciklističkim stazama, pa su mnogi delovi grada stalno neprohodni za bicikliste, dodaje on.
Problem su i staze koje vozači automobila koriste kao privremene parkinge, a najveću saobraćajnu nekulturu, prema rečima biciklističkog trenera Tibora Trajana pokazuju taksisti.
- Taksisti su, nažalost, u ovom gradu ljudi bez ikakve saobraćajne kulture. Oni smatraju da su ulice zapravo njihove pa se redovno žale na bicikliste koji uvek poštuju propise - priča Tibor Trajan.
Jedan od osnovnih razloga zbog koga Novosađani sve češće odustaju od prevoza biciklima su i učestale krađe.
- Od prevoza biciklom sam odustala ovog proleća jer su mi ga ukrali ispred vrata stana na šestom spratu. Ušla sam samo na da nešto uzmem iz stana i kad sam izašla bicikla nije bilo. Naravo, ni taj, a ni bicikl koji su mi ukrali prošle godine nisu nađeni – kaže Marina Grubješić i dodaje da joj se više isplati da do trafike na kojoj radi ide autobusom.


















