Skoro polovina žrtava u Nici stranci

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Jul.2016, 08:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skoro polovina žrtava u Nici stranci

Od 84 žrtve nedavnog terorističkog napada u Nici, 38 su strani državljani, saopštilo je u utorak francusko ministarstvo spoljnih poslova.

Nastradali su poreklom iz 19 zemalja, navelo je ministarstvo precizirajući da je reč o državljanima Alžira, Nemačke, Jermenije, Belgije, Brazila, Estonije, SAD, Gruzije, Italije, Kazahstana, Madagaskara, Maroka, Poljske, Rumunije, Rusije, Švajcarske, Tunisa, Turske i Ukrajine.

U saopštenju se dodaje da spisak nije konačan, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prenosi AFP .

Međutim, u ovom trenutku, sve žrtve, bilo da je reč o povređenim ili preminulim osobama, potiču iz ukupno 29 zemalja, dodaje se u saopštenju.

Prošle nedelje, 31-godišnji Tunižanin Mohamed Lahuaiej Bulel je kamionom na šetalištu u Nici pokosio i ubio 84 osobe, dok je na stotine povređeno.

Napad je izvršen 14. jula, na nacionalni praznik, Dan pada Bastilje.

Poslanici Donjeg doma za produženje vanrednog stanja

Donji dom Francuskog parlamenta glasao je jutros s ogromnom većinom za produženje vanrednog stanja na još šest meseci posle prošlonedeljnog masakra u Nici, a popodne će o tome glasati i gornji dom, Senat.

Vanredno stanje je bilo na snazi od terorističkih napada na Pariz u novembru, a ovim produženjem će mere koje policiji daju dodatna ovlašćenja u vršenju pretraga i stavljanju ljudi u kućni pritvor, ostati na snazi do kraja januara 2017. godine, prenosi AFP.

Donji dom, ili Narodna skupština, takođe je glasala za to da se vlastima omogući da pretražuju prtljag i vozila bez prethodnog odobrenja tužilaštva.

Debata o novom zakonu bila je napeta a poslanici su na kraju rano jutros podržali zakon o produženju vanrednog stanja sa 489 glasova za i 26 protiv.

Taj zakon sada treba da usvoji i Senat, koji će, prema planu, glasati popodne.

Ovo će biti četvrto produženje vanrednog stnja u Francuskoj.

Predsednik Fransoa Oland je prošle nedelje najavio plan za ukidanje vanrednog stanja ali je promenio stav nekoliko sati kasnije kada je vozač kamiona teškog 19 tona uleteo u masu građana tokom proslave 14. jula usmrtivši 84 ljudi.

Odgovornost za taj napad je preuzela Islamska država.

Na kompjuteru vozača, Tunišanina Mohameda Lahuajeja Buhlela, nađene su zastrašujuće fotografije tela žrtava, boraca koji poziraju sa zastavom Islamske države i fotografije lidera Al Kaide Osame bin Ladena.

Međutim tužilac u Parizu Fransoa Molin je rekao da nema direktnih dokaza o povezanosti Tunišanina sa Islamskom državom koja tvrdi da je njihov pripadnik.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.