Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Avg.2015, 05:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Od EU 600 miliona evra za Zapadni Balkan
Evropska unija će države Zapadnog Balkana podržati sa 600 miliona evra za energetske, saobraćajne i železničke projekte, izjavio je danas na bečkom samitu austrijski vicekancelar i ministar privrede Rajnhold Miterlener koji je rekao da je time pokazano da Unija ne daje samo izjave, već i pare za konkretne projekte.
Dogovoreni paket podrške predviđen je za 10 različitih perioda koji će biti pokrenuti u narednom periodu, a među kojima je autoput Niš-Priština-Drač, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kao i modernizacija železničke pruge između Beograda i Sarajeva.
Miterlener je preneo novinarima da je potvrđeno 24 projekata, koji će biti realizovani narednih godina u vrednosti od oko 7,7 milijardi evra.
Prema njegovim rečima, time treba da bude postignut rast bruto BDP-a od jedan posto godišnje u zemljama Zapadnog Balkana.
Cilj je i da se u narednih 15 godina otvori 200.000 novih radnih mesta.
Miterlener je najavio da će biti izrađena mapa puta za uvođenje dualnog sistema obrazovanja u zemljama Zapadno Balkana po uzoru na Austriju, te dodao da je obrazovanje ključ za smanjenje talasa izbeglica.
Potpredsednik Evropske komisije Maros Šefcović pohvalio je Austriju ocenivši da ova zemlja daje važan doprinos transformaciji jugoistočne Evrope.
Samit o zapadnom Balkanu, koji okuplja lidere regiona i Evropske unije, sa ciljem da se podstakne evropski put regiona i nađe rešenje za migrantsku krizu počeo je nastupom pijaniste Rudolfa Buhbindera u pratnji dva člana Bečke filharmonije.
Samit je nastavak berlinskog procesa koji je prošle godine inicirala nemačka kancelarka Angela Merkel i koji ima za cilj podsticanje saradnje na Balkanu, doprinoseći time daljem razvoju, a sve u svrhu podsticanja procesa evropskog približavanja.
Otvarajući skup austrijski kancelar Verner Fajman istakao je da Austrija sa zemljama zapadnog Balkana ima veoma bliske ekonomske i društvene veze koje su, kako je ocenio, veoma dobre i koje su vremenom napredovale.
On je podsetio da su mnoge kompanije iz te zemlje, čak i u periodu ekonomske krize, nastavile da posluju u regionu, i podvukao značaj investicija u oblast energetike, infrastrukture i transporta u zemljama zapadnog Balkana.
"Ali mi ne stvaramo takav odnos samo kroz kompanije, već i kroz ljude, odnosno pojedince, i zato je program razmene mladih, koji omogućava da oni uče jedni od drugih, veoma važan i nerazdvojan od pitanja razvoja ekonomske situacije regiona", rekao je Fajman.
Kako je istakao to omogućava uspostavljanje demokratskih vrednosti, poput slobode izražavanja, vladavine prava, ali i borbe protiv korupcije.
"To su sve stvari koje su važne za sigurnost i stabilnost regiona i zato je poverenje ključni činilac u ovoj bliskoj saradnji. Moramo da učinimo šta možemo kako bismo izgradili stabilne i pouzdane ekonomske uslove i društvene odnose", rekao je Fajman.
On je zahvalio svima koji su inicirali današnji samit i onima koji, kako je rekao, ovim teškim vremenima insistiraju na ideji da je region jedinstven.
"Istorija nas uči da ne bi trebalo dva puta u istom veku da napravimo sličnu grešku, odnosno da insistiramo na mržnji i onome što nas razdvaja", rekao je Fajman.
Tokom samita, dodao je on, biće reči i o migrantskoj krizi koja je svakog meseca sve teža.
"Zbog nasilja i konflikata u ovom trenutku je u izbeglištvu oko 60 miliona ljudi. Njima je potreban azil, ali mi takođe imamo obavezu i da sprečimo one koji na njihovoj nesreći zarađuju novac. Kriminalci i trgovci ljudima ne smeju da zarađuju, treba protiv njih odlučno da ustanemo", poručio je Fajman.
Prema njegovim rečima nijedna država sama ne može da reši taj težak zadatak, već to mogu da urade samo ujedinjene.
Današnji dan počeo je konferencijom za novinare šefova diplomatija i evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana, koji je izvestio o ciljevima Samita.
Zatim je održan sastanak u vezi sa izgradnjom autoputa Niš - Priština - Drač (Durs), kao i radni doručak ministara privrede regiona i EU.
Planirano je po završetku samita o njegovim rezultatima javnost informiše Fajman, nemačka kancelarka Angela Merkel, visoka predstavnica za spoljnu politiku EU Federika Mogerini, i u ime regiona, srpski premijer Aleksandar Vučić.
Integrisati energetski sektor regiona u evropski
U Beču je danas održan sastanak energetskih zajednica i predsednika privrednih komora Zapadnog Balkana sa kojeg je, između ostalog, poručeno da je veoma važno da energetski sektor regiona bude integrisan u evropski.
Jedan od predstavnika energetske zajednice Simon Uzunov rekao je na sastanku da je misija energetske zajednice privlačenje investicija, integrisanje tržista, bezbednost snadbevanja, povećanje konkuretnosti i pomoć zemljama Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji.
On je, takođe, istakao značaj integrisanja Trećeg energetskog paketa u zakonodavstva zemalja regiona.
Kako je rekao, cilj energetske zajednice je da omogući saradnju između snadbevača energetskih resurasa na Zapadnom Balkanu.
Na sastanku je, takođe, istaknuto da je Zapadni Balkan malo tržište, fragilno i pogođeno ekonomskom krizom, a da veliki proizvođači energije imaju monopol i da svaka vlada ima svoje prioritete u energetskom sektoru.
Takođe je ukazano na bezgraničan broj energetskih dozvola koji mora da bude izdat potencijalnim investitorima u čemu prednjači Srbija gde je potrebno izdati 70 dozvola.
Sastanak, kojem su prisustvovali predsednici komora Zapadnog Balkana, održava se u sklopu samita o Zapadnom Balkanu, koji je deo Berlinskog procesa, a koji je inicirala nemačka kancelarka Angela Merkel.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
PET MILIJARDI EVRA Četiri projekta koje Srbija kandiduje za region
Izvor: Blic, 27.Avg.2015
Premijer Srbije Aleksandar Vučić će u Beču, na samitu zapadnog Balkana, kandidovati tri regionalna projekta saobraćajne infrastrukture, vrednih oko pet milijardi evra...To su autoput Niš-Priština-Drač i Beograd-Podgorica-Tirana, kao i pruga Beograd-Podgorica-Skadar-Tirana. Na samitu bi na osnovu...




















