Novi Sad: Dani islamske umetnosti

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Okt.2015, 19:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi Sad: "Dani islamske umetnosti"

Danas je po kalendaru, 14. oktobar 2015. godine. Po kalendaru Umm al-qura danas je prvi dan 1437. godine.

Umesto novogodišnje proslave, u Kulturnom centru Novog Sada organizovani su "Dani islamske umetnosti".

Dočekujući 1437. Novu godinu po Umm al-Qura kalendaru, koja nastupa večeras zalaskom sunca, Udruženje „Nur-svetlost" muftijstva vojvođanskog, organizovalo je manifestaciju "Dani islamske umetnosti" koja je svečano otvorena u Kulturnom centru Novog Sada. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<

Povedeni prošlogodišnjom uspešnom izložbom povodom islamske novogodišnje noći, muftijstvo vojvođansko je i ove godine rešilo da svoju umetnost približe Novosađanima kroz muzičko-recitatorski nastup KUD-a "Derman" i kaligrafsku izložbu Novopazarke Selme Mekić, apsolventkinje pedagogije sa Fakulteta islamskih nauka.

"Islamska kaligrafija je posebna vrsta umetnosti zauzima posebno mesto u islamu. Obzirom da je slikanje i crtanje likova zabranjeno, glavni motivi koji se nalaze u islamskim bogomoljama, osnosno u džamijama su kaligrafski detalji", kaže Selma Mekić, autorka izložbe.

Mekićeva je predstavila svoju religiju na jedinstven način – onako kako je doživljava. Njeni radovi dodatno su upotpunjeni tradicionalnim ambijentom islamske kulture za koju su, sudeći po broju posetilaca, mnogi Novosađani zainteresovani.

"Ovo je odgovor na ono što Novi Sad zaista jeste, grad multikulturalnosti, multietničnosti, grad svih građana. I ja sam ponosan kao neko ko je čelnik i predvodnik islamske veroispovesti u Vojvodini što imamo priliku da budemo posebni, da možemo slobodno da ispoljavamo svoju kulturu, tradiciju i evo, večeras to i radimo", istakao je Muhamed Ziljkić, glavni vojvođanski imam.

Izložba je otvorena do 15. oktobra u Kulturnom centru Novog Sada, a organizatori se nadaju da će ta manifestacija prerasti u tradiciju koja će se obeležavati i u ostalim gradovima u Srbiji.

Takođe, želja islamske zajednice je da uskoro dobiju adekvatan molitveni dom koji za sada nemaju, a koji bi koristili za redovnije unapređenje i prezentovanje svoje kulture i tradicije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.