Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Feb.2016, 16:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
KI: Uskoro dostupna vakcina protiv HPV-a
Od dve hiljade besplatnih doza vakcine protiv humanog papiloma virusa (HPV), izazivača raka grlića materice, 90 doza biće distribuirano Severnobanatskom okrugu, potvrđeno je za RTV u kikindskom Zavodu za javno zdravlje. Vakcine se preporučuju devojčicama, ali i dečacima uzrasta od od 9 do 13 godina.
"Na teritoriji Severnobanatskog okruga, tokom 2015. godine, 28 žena obolelo je od raka grlića materice, tri od karcinoma vagine,a dijagnostifikovan je i jedand karcinom vulve. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Ti podaci govore o porastu broja obolelih od karcionoma izazvanih humanim papiloma virusom", kaže dr med Tatjana Karać, načelnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti kikindskog Zavodu za javno zdravlje.
Početak primene vakcina očekuje se nakon stupanja na snagu novog Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji je u skupštinskoj proceduri i očekuje se da uskoro bude usvojen. U tom zakonu, vakcina protiv HPV-a biće prepoznata kao preporučeni vid imunizacije.
Roditelji zainteresovani za ovu preventivnu metodu mogu da se jave pedijatrima u domovima zdravlja, stručnjacima Zavoda za javno zdravlje, a jedna od mera koja prethodi samoj vakcinaciji je edukacija roditelja. Da bi se vakcinacija mogla sprovesti uz visoki obuhvat, neophodno je da roditelji imaju pozitivan stav i da, pre svega budu dobro informisani. Tokom oktobra i novembra prošle godine, na teritoriji Severnobanatskog okruga sprovedena je edukacija roditelja, kojom su bile obuhvaćene sve škole, roditelji i devojčice petih, šestih i sedmmih radzreda.
Prema dosadašnjem iskustvu, stavovi roditelja bili su podeljeni – od onih koji su kategorički odbijali imunizaciju protiv humanog papiloma virusa , do onih koji su pristalice uvođenje imunizacije protiv infekcija izazvanih HPV-om. Kako je naglasila dr med Tatjana Karać, od 2007. godine, od kada je vakcina u primeni, ni jedan smrtni slučaj ili teža neželjena reakcija nije se mogla dovesti u direktnu vezu sa vakcinom protiv HPV-a . Naravno, vakcinacija je na dobrovoljnoj bazi i na roditeljima je da donesu konačnu odluku.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











