Putin i Obama bez dogovora, Sevastopolj hoće u Rusiju

Izvor: BKTV News, 07.Mar.2014, 14:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Putin i Obama bez dogovora, Sevastopolj hoće u Rusiju

Gradsko veće Sevastopolja, lučkog grada na Krimu, gde je smeštena ruska Crnomorska flota, izglasalo je odluku, koja odmah stupa na snagu, o pridruživanju Rusiji i prekidanju svih veza sa Ukrajinom.

Američki predsednik Barak Obama i ruski predsednik Vladimir Putina nisu uspeli tokom telefonskog razgovora da usaglase stavove o situaciji u Ukrajini. EU preduzela prve konkretne mere protiv Rusije i saopštila da >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << se situacija na Krimu ne može porediti sa Kosovom.
Evropska unija insistira da se sprovede puna istraga o angažovanju snajperista tokom krvavih nereda u Kijevu prošlog meseca, saopštila je danas Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost ketrin Ešton.
Situacija na Krimu se ne može porediti sa Kosovom, poručio je danas portparol Evropske komisije Alehandro Munjoz. “Nema mesta poređenju Krima i Kosova”, rekao je Munjoz novinarima osvrćući se na paralelu između intervencije NATO na Kosovu i ruske intervencije na Krimu koju je povukao ruski predsednik Vladimir Putin.
Ministri spoljnjih poslova zemalja centralne Evrope, baltičkih i skandinavskih država osudili su rusku vojnu intervenciju u Ukrajini i planirani referendum koji je raspisala vlada na Krimu. “Nordijske i baltičke zemlje, kao i članice Višegradske grupe danas su osudile napad na suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine , kao i nezakoniti referendum o pridruživanju Krima Rusiji”, navedeno je u zajedničkom saopštenju.
Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk izjavio je da niko u civilizovanom svetu neće priznati rezultate, kako je kazao, takozvanog referenduma o pripajanju Krima Rusiji.
Jacenjuk je istakao da je Ukrajina spremna da razgovara sa Rusijom, ali da Moskva prvo mora da povuče svoje snage, povinuje se međunarodnim sporazumima i prekine da podržava “separatiste i teroriste” na Krimu.
Predsednica Saveta federacije Rusije (gornjeg doma parlamenta) Valentina Matvijenko ponovila je da “nikada neće biti rata između bratskih naroda” Rusije i Ukrajine, ističući i da će gornji dom ruske skupštine podržati odluku Krima o prisajedinjenju Rusiji ako većina krimskog stanovništva glasa za to, prenele su agencije. “Kako god ko tumačio i podsticao, apsolutno sam uverena da nikada neće biti rata među bratskim narodima”, rekla je Matvijenko na susretu sa krimskim premijerom Sergejom Aksjonovom, a prenosi ukrajinska agencija UNIAN.
Sankcije nisu najbolji način da se reši kriza u Ukrajini, saopštilo je kinesko ministarstvo unutrašnjih poslova, nakon što je krimski parlament glasao za pripajanje Rusiji, u dramatičnoj eskalaciji krize u tom regionu.
Ukrajinska Centralna izborna komisija blokirala je pristup krimskih vlasti bazi podataka birača, javila je pres služba te komisije, prenela je RIA Novosti. Na Krimu se 16. marta održava referendum o otcepljivanju od Ukrajine i pripajanju Rusiji.
Ruski parlament poštovaće “istorijski izbor” Krima iskazanog na referendumu o pripajanju Rusiji, izjavio je predsedavajući ruske Državne Dume Sergej Nariškin. “Poštovaćemo istorijski izbor naroda Krima. Podržavamo slobodan i demokratski izbor stanovnika Krima”, rekao je Nariškin tokom sastanka sa krimskim poslanicima, javile su ruske novinske agencije, a preneo AFP.
U saopštenju koje je postavilo na svoj veb sajt, gradsko veće navodi da je donelo odluku da se “poveže sa Ruskom federacijom, kao subjekat Ruske Federacije”, preneo je AFP.
Veće Sevastopolja je, takođe, saopštilo da u potpunosti podržava odluku parlamenta Krima da održi lokalni referendum 16. marta na kome će se oko dva miliona građana te autonomne oblasti izjašnjavati o ujedinjenju sa Rusijom.
Novo ukrajinsko rukovodstvo odbacilo je odluku krimskih poslanika kao nelegitimnu.
Evropska unija suspendovala je pregovore o viznoj liberalizaciji i o sklapanju ekonomskih sporazuma sa Rusijom i pozvala je da povuče oružane snage iz Ukrajine i pristupi dijalogu sa Kijevom.
Ukoliko Rusija bude ignorisala zahteve EU uslediće mnogo ozbiljnije mere, suočiće se sa trostepenim sankcijama i ozbiljnim posledicama u bilateralnim odnosima sa EU, saopštio je predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej na konferenciji za novinare posle današnjeg vanrednog samita.
Rompej je ukrajinsku krizu okarakterisao “”možda najvećom pretnjom na našem kontinentu, još od ratova na Balkanu” devedesetih godina prošlog veka, a najavljeni referendum lokalnih vlasti na Krimu o pripajanju Rusiji je opisao kao “suprotan ukrajinskom ustavu i stoga nelegalan”.
U zajedničkom saopštenju koje je Rompej pročitao navodi se da, EU od Moskve traži da povuče trupe u baze i pristupi dijalogu sa Kijevom u okviru kontakt grupe u koju je EU spremna da se uključi.
U telefonskom razgovoru predsednika Rusije i SAD Vladimira Putina i Baraka Obame zaključeno je da su njihovi stavovi o Ukrajini znatno drugačiji, ali da dve zemlje ne bi trebalo da žrtvuju odnose zbog neslaganja oko jednog, iako veoma važnog, međunarodnog problema.
U saopštenju koje je Kremlj danas objavio, Putin je juče rekao Obami da su novi lideri Ukrajine, koji su došli na vlast u neustavnom puču, nametnuli “apsolutno nezakonite odluke regionima na istoku, jugoistoku zemlje i na Krimu”.
Parlament Krima je juče glasao za pripajanje tog crnomorskog poluostrva Rusiji, a referendum o tome biće održan 16. marta. Prozapadni lideri su rekli da će to biti kršenje međunarodnog prava.
“Rusija ne može ingorisati pozive u pomoć po ovom pitanju i postupa u skladu sa tim, uz apsolutno poštovanje međunarodnog prava”, rekao je Putin, preneo je Rojters.
“On je istakao ogroman značaj rusko-američkih odnosa u garantovanju stabilnosti i bezbednosti u svetu. Ove odnose ne bi trebalo žrtvovati zbog pojedinačnih, mada izuzetno važnih neslaganja oko međunarodnih problema”, navedeno je u saopštenju Kremlja.
Putin je oštro branio postupke Rusije u Ukrajini, zemlji koju naziva “bratskom”, rekavši da Moskva ne stoji iza zauzimanja Krima gde je stacionirana ruska Crnomorska flota.
On je demantovao optužbe Zapada da su njegove snage zauzele zgrade državne administracije na tom poluostrvu, tvrdeći da su naoružane osobe pripadnici lokalnih jedinica za samoodbranu.
Putin je istakao da Rusija želi da sarađuje sa zapadnim silama, ali da svako rešenje krize mora biti zasnovano na sporazumu koji je, uz posredovanje EU, 21. februara potpisao svrgnuti predsedednik Viktor Janukovič koji je, prema Putinovim rečima, legitimni predsednik Ukrajine, navodi Rojters.
Ruski predsednik je kazao da se složio sa Obamom da ministar spoljnjih poslova Rusije Sergej Lavrov i američki državni sekretar Džon Keri treba da nastave “intenzivne kontakte” po pitanju Ukrajine.
Obama je pozvao Putina da prihvati uslove mogućeg diplomatskog rešenja za krizu u Ukrajini.
Obama je rekao Putinu da ulazak Rusije u Ukrajinu predstavlja kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta te države, saopštila je Bela kuća, a preneo Rojters.
Izvor: tanjug.rs
Tweet
Pogledaj vesti o: Vladimir Putin,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na BKTV News...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.