Izvor: NoviMagazin.rs, 13.Apr.2015, 19:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Keri zabrinut zbog Putinove odluke
Američki državni sekretar Džon Keri izrazio je danas zabrinutost u razgovoru sa ruskim kolegom Sergejom Lavrovom, zbog odluke ruskog predsednika Vladimira Putina da ukine zabranu isporuka protivvazdušnih raketnih sistema S-300 Iranu, koju je, kao predsednik, uveo Dmitrij Medvedev 2010. godine, saopštila je danas Bela kuća.
Predstavnik Bele kuće Džoš Ernest je rekao da bi zabrinutost mogla da izazove i >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << ruska odluka o početku primene programa razmene s Iranom po principu nafta za hranu, a preneo Rojters.
Ernest novinarima u redovnom obraćanju nije izneo detalje iz telefonskog razgovora Kerija i Lavrova, već je samo rekao da je to bila prilika da "sekretar Keri izrazi našu zabrinutost".
Putin je danas potpisao ukaz kojim se ukida zabrana tranzita preko ruske teritorije, uključujući i vazdušni saobraćaj, transport sa ruske teritorije u Iran, kao i predaja Iranu sistema S-300 izvan predela Rusije uz korišćenje plovila i vazduhoplova pod ruskom zastavom, navodi RIA Novosti.
TAS S navodi da je ukaz stupio odmah na snagu.
Njime su unete izmene na ukaz od 22. septembra 2010. godine o merama za implementaciju Rezolucije 1929 Saveta bezbednosti UN iz juna te godine.
Posle sankcija uvedenih Iranu, bilo je suspendovano važenje rusko-iranskog ugovora iz 2007. godine o isporuci sistema S-300, podseća ruska agencija.
Kerija brine Putinova odluka
Izvor: B92, 13.Apr.2015
Američki državni sekretar Džon Keri izrazio je zabrinutost u razgovoru s ruskim kolegom Sergejom Lavrovom, zbog odluke ruskog predsednika Vladimira Putina...Putin je odlučio da ukine zabranu isporuka protivvazdušnih raketnih sistema S-300 Iranu, koju je, kao predsednik, uveo Dmitrij Medvedev 2010....










