Zukorlić: Autonomija Sandžaka se - mora desiti

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Avg.2010, 15:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zukorlić: Autonomija Sandžaka se - mora desiti

SARAJEVO -

Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić izjavio je da Bošnjaci u Sandžaku žele normalnu autonomiju u okviru postojećih suverenih država gde će postojati minimum prava na odlučivanje na nivou te regije i to je, kaže, nešto što se "mora desiti".

"To je nešto što je u skladu sa evropskim regionalizmom, sa intencijom evropske regionalizacije i decentralizacije. Ništa mimo toga. To je u skladu sa demokratskim načelima i evropskim konvencijama", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << naveo je muftija u intervjuu sarajevskom "Avazu".

Zukorlilć tvrdi da je "u pitanju nešto sasvim normalno" i nešto što se, kako je rekao, mora deseti, a budući da se u tom smeru ide najbolje bi, kaže, bilo da to vlast u Beogradu što pre shvati.

Muftija tvrdi i da je ta ideja o autonomiji poprima masovnost u Sandžaku na svim nivoima - političkom, verskom, kulturnom, obrazovnom i opštenarodnom.

"Pošto je to dobilo opštenarodnu podršku, to izaziva nervozu Beograda i njegovih agenata iz ministarskih fotelja koji dolaze iz Sandžaka. To je ono što u svojim grudima nosi 95 odsto Bošnjaka Sandžaka i Sandžaklija", kazao je Zukorlić.

On ističe da to nije puka želja, već osećaj realnosti i minimum potrebe za očuvanje identiteta i bošnjačkog opstanka uopšte.

Bošnjački ministar u Vladi Srbije Rasim Ljajić je u izjavi beogradskim medijima kazao da je to "zaboravljena priča".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.