Ženeva, dijalog gluvih sukobljenih strana

Izvor: RTS, 27.Jan.2014, 18:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ženeva, "dijalog gluvih" sukobljenih strana

Posle napetog razgovora koji je jedan delegat opisao kao "dijalog gluvih", prekinuti pregovori o rešavanju sirijskog sukoba u Ženevi. Delegacija sirijske vlade odbacila mogućnost da Bašar el Asad bude smenjen sa čela zemlje. Ipak, dve delegacije saopštile da neće napustiti mirovne pregovore.

Prvi sastanak u okviru pregovora u Ženevi koji je trebalo da bude posvećen spornom pitanju uspostavljanja prelazne sirijske >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << vlade prekinut je danas manje od sat vremena nakon što je počeo, posle napetog razgovora koji je jedan delegat opisao kao "dijalog gluvih".

Ipak, delegacija sirijske vlade i pregovarački tim sirijske opozicije saopštili su da neće napustiti mirovne pregovore.

Na početku današnjeg sastanka, vladina delegacija iznela je dokument u kojem se fokusira na potrebu za suzbijanjem terorizma i obustavom finansiranja i dostavljanja oružja pobunjenicima koji se bore za svrgavanje Asada, saopštili su delegati, a preneo AP.

Obe strane su navele da je opozicija odbacila taj dokument, a opozicija je saopštila da insistira na razgovoru i prelaznoj vladi kao što je predviđeno.

"U tom trenutku su oni (vladina delegacija) počeli da govore sve borbenijim i veoma diktatorskim tonom", rekao je Murhaf Džeidžati, član pregovaračkog tima opozicione Nacionalne sirijske koalicije.

"Zaključili smo da nema svrhe da dalje razgovaramo, pošto se to pretvorilo u dijalog gluvih", rekao je Džeidžati..

Izaslanik UN-a Lahdar Brahimi je prekinuo sastanak i trebalo bi da se sa obema stranama odvojeno sastane kasnije tokom dana.

Ipak, na pitanje novinara da li će vladina delegacija napustiti pregovore, zamenik sirijskog ministra spoljnih poslova Fajsal Mukdad odgovorio je: "Nikada! Mi nećemo ustati od pregovaračkog stola. Nastavićemo da pregovaramo", preneo je AFP.

U odvojenoj izjavi, delegat opozicije Rima Flejhan je rekao: "Optimisti smo i ostaćemo ovde sve dok se cilj ove konferencije ne postigne, a to je formiranje prelaznog upravnog tela".

Očekivalo se da dve strane neće moći da "glatko" razgovaraju o Asadovoj budućnost, navodi američka agencija.

Sirijska vlada je ranije saopštila da neće da razgovara o mogućnosti da predsednik Bašar al Asad bude smenjen sa čela zemlje kojom njegova familija vlada još od 1970-ih.

Opozicija, s druge strane, insistira na tome da Asad mora da se povuče u korist prelaznog vladajućeg tela sa punim izvršnim ovlašćenjima koje bi rukovodilo zemljom do održavanja izbora.

Brahimi je tokom proteklog vikenda uspeo da obe strane okupi za pregovaračkim stolom u istoj prostoriji, da bi razgovarale o upućivanju humanitarne pomoći u zone centralnog grada Homsa koje su pod opsadom, kao i o mogućoj razmeni zarobljenika.

Juče je, posle trodnevnih pregovora, postignut sporazum o evakuaciji žena i dece iz Homsa, pre nego što u taj grad uđu konvoji sa humanitarnom pomoći, a danas je trebalo da dve delegacije počnu da razgovaraju o nezgodnim političkim pitanjima kao što je Asadova budućnost.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.