Zagreb oštro protestuje zbog spomenika Tepiću

Izvor: B92, 02.Okt.2017, 16:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zagreb oštro protestuje zbog spomenika Tepiću

Zagreb -- Ministarstvo spoljnih poslova HR uložilo je oštar protest ambasadorki Srbije Miri Nikolić povodom otkrivanja spomenika majoru JNA Milanu Tepiću u Beogradu.

"Otkrivanje spomenika 'narodnom heroju oslobodilačkog rata' majoru Tepiću, uz visoke državne počasti, potvrđuje da Republika Srbija i dalje nije spremna da se suoči s prošlošću i svojom ulogom u krvavom raspadu bivše SFRJ", ocenjuje hrvatsko Ministarstvo.

U saopštenju je upozoreno na "neprihvatljivost >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ovakvih odluka i poteza srpskih vlasti, koje su u suprotnosti s nastojanjima Republike Hrvatske da, bez obzira na ne tako davnu agresiju Republike Srbije i JNA na Republiku Hrvatsku, gradi dobrosusedske odnose".

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske podseća da je major JNA Milan Tepić, 29. septembra 1991. godine izazvao eksploziju 170 tona municije i minsko-eksplozivnih sredstava u vojnom skladištu na Barutani u Bjelovaru.

"Njegova namera je bila izazivanje eksplozije celog skladišta koja bi, da ga u tome sumanutom naumu nisu sprečili herojski hrvatski branitelji, celi grad Bjelovar sravnila sa zemljom. Tom prilikom poginula su jedanaestorica hrvatskih branitelja", piše u saopštenju Ministarstva.

Ministarstvo je podsetilo da je još u martu ove godine izrazilo svoj oštar protest povodom donošenja Zaključka Vlade Republike Srbije o podizanju i finansiranju spomenika majoru Tepiću.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Zagreb oštro protestuje Beogradu zbog spomenika majoru Tepiću

Izvor: Nezavisne Novine, 02.Okt.2017

ZAGREB - Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske uložilo je oštar protest ambasadorki Srbije Miri Nikolić povodom otkrivanja spomenika majoru JNA Milanu Tepiću u Beogradu..."Otkrivanje spomenika 'narodnom heroju oslobodilačkog rata' majoru Tepiću, uz visoke državne počasti, potvrđuje da Republika...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.