Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Sep.2010, 17:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Za reciklažna dvorišta Srbije 200 miliona dinara
KRAGUJEVAC -
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić najavio je danas da će do kraja 2011. godine u 20 najvećih gradova u Srbiji biti otvorena "moderna reciklažna dvorišta".
Dulić je tokom obilaska gradske "Čistoće" u Kragujevcu kazao da će Ministarstvo za ta dvorišta u ovoj godini izdvojiti 200 miliona dinara.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo je u okviru finansijske podrške izradilo potrebnu tehničku dokumentaciju za taj projekat.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
"U reciklažnom dvorištu počeće da se prikuplja sav otpad koji je za preradu, a koje će naši građani da odvajaju, biće spakovan i odatle odvožen u reciklažne centre", rekao je Dulić.
U reciklažnim dvorištima će se prikupljati plastika, papir, ambalaža od metala, aluminijuma.
Prema rečima Dulića, reciklažni centri će biti mesta za sakupljanje i opasnog otpada koji sada završava na gradskim ili divljim deponijama odakle kroz podzemne vode odlazi u reke i vodotokove i završava u zemljištu.
"Najveći problem naše životne sredine i zdravlja nije u industrijskom zagađenju, nego najveća opasnost dolazi od komunalnog otpada koji svakoga dana generišemo", rekao je ministar i naveo da su posledice "necivilizovanog upravljanja komunalnim otpadom povećanje mnogih bolesti, pa i malignih, higijenske anomalije, rađanje dece sa deformitetima i druge bolesti".
"Mi smo spremni da pokrenemo veliku kampanju i da zamolimo građane da ono što im više ne treba ne bacaju u kantu za smeće, nego da se sakuplja na odgovarajući način, u posebnim kantama i kontejnerima koji će biti postavljeni", rekao je ministar.
Reciklažna dvorišta u Kragujevcu biće otvorena, kako je najavljeno, u maju 2011. godine, za šta je Ministarstvo izdvojilo 23 miliona dinara, a jedan deo sredstava obezbediće lokalna samouprava.
Ministarstvo će pomoći JKP "Čistoća" u Kragujevcu da obezbedi dovoljan broj kontejnera, kanti i kamiona za odvoženje smeća.
Dulić je danas obišao prostor u gradskom preduzeću "Čistoća" gde će biti otvoren prvi reciklažni centar u Kragujevcu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...























