Izvor: B92, 13.Maj.2016, 08:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vrhovni vođa Hezbolaha ubijen u Siriji
Bejrut -- Vrhovni komandant libanskog radikalnog pokreta Hezbolah, Mustafa Badredin, ubijen je u eksploziji nedaleko od aerodroma u Damasku, javile su agencije.
Televizija Al Majadin iz Bejruta je javila da je Badredin poginuo u vazdušnom napadu izraelskih snaga, ali je kasnije povukla taj izveštaj.
Portparol izraelske vojske odbio je da komentariše te navode, preneo je Rojters.
"Prema prvim informacijama, u snažnoj eksploziji kod našeg punkta nedaleko >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od aerodroma u Damasku, ubijen je naš brat i vođa Mustafa Badredin i ranjeno je više osoba", navodi se u saopštenju Hezbolaha.
Meta napada bila je jedna od baza Hezbolaha u blizini aerodroma u Damasku, tvrdi ta grupa, čije je sedište u Libanu.
U eksploziji je povređeno još nekoliko osoba, dodaje Hezbolah ističući da je u toku istraga o tome da li je eksplozija posledica vazdušnog, raketnog ili artiljerijskog napada, navodi AP.
Badredin je bio komandant Hezbolaha od 2008. godine. Bio je jedan od četvorice članova Hezbolaha kojima se u odsustvu sudilo za ubistvo bivšeg libanskog premijera Rafika Haririja.
Njegova smrt jedan je od najvećih udaraca toj paravojnoj organizaciji od kada je 2008. godine ubijen njen prethodni komadant Imad Mugnije u bombaškom napadu u Damasku.
Bedredina (55), koji je bio je jedan od najviše rangiranih zvaničnika te grupe, američka vlada smatrala je odgovornim za vojne operacije Hezbolaha u Siriji, gde se grupa bori uz sirijskog predsednika Bašara Al Asada.










