Vladajuća koalicija za, DS, LDP i LSV protiv budžeta

Izvor: Blic, 23.Nov.2012, 19:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vladajuća koalicija za, DS, LDP i LSV protiv budžeta

Skupština Srbije danas raspravlja o predlogu republičkog budžeta za narednu godinu, kome su podršku najavile stranke vladajuće većine, dok su DS, LDP i LSV rekle da ga neće podržati.

Poslanici SVM podršku tom aktu uslovljavaju usvajanjem amandmana koje je predložila Skupštine Vojvodine, a DS S usvajanjem njenih.

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić poručio je, predstavljajući >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << poslanicima predložena zakonska rešenja, da ona predstavljaju radikalan zaokret u vođenju politike javnih finansija u Srbiji.

Dinkić je istakao da će u 2013. budžetski deficit biti prepolovljen u odnosu na ovu godinu i da je obezbeđeno zaustavljanje eksponencijalnog rasta javnog duga i troškova za kamate.

Kako je objasnio, deficit republičkog budžeta u narednoj godini biće 121,9 milijardi dinara, pošto će prihodi biti 965,7 milijardi dinara, a rashodi 1.087,6 milijardi.

- To je smanjenje za više od 80 milijardi dinara u odnosu na planirani deficit republičkog budžeta u 2012. godini - napomenuo je Dinkić.

Ministar finansija i privrede je ocenio da je ovogodišnja rasprava o tom aktu "bila jedna od najdosadnijih kojima je prisustvovao u poslednjih 12 godina", i da je srećan zbog toga, jer to znači da je posao dobro zanatski obavljen.

Demokrate smatraju da je predloženi budžet neprimeren situaciji, da nema reformski pristup i da teret krize prebacuje na građane, dok LSV najavljuje da će zatražiti ocenu ustavnosti budžeta, jer će njime, kako tvrde, budžet Vojvodine biti uskraćen za oko 32 milijarde dinara u narednoj godini.

Liberali navode da je predloženi budžet za 2013. godinu predizborni budžet aktuelne vladajuće koalicije koji neće izdržati ni šest meseci i cena koju vladajuća koalicija plaća da bi nastavila da vlada, a kritike na predloženi akt izneli su i poslanici SPO-DHS S, koji su naveli da je budžet ambiciozno zamišljen", ali da će biti teško ostvariti planirane prihode i deficit.

SVM sumnja u prognozu da će privredni rast u 2013. godini biti dva odsto, a inflacija 5,5 odsto, a iz te stranke su upozorili da predloženi budžet predviđa premalo sredstava za kapitalne investicije u Vojvodini, zbog čega će nekoliko hiljada ljudi ostati bez posla.

Poslanici DS S su saopštili da su na predloženi budžet podneli više od 60 amandmana i da će ga podržati ukoliko se prihvate njihovi amandmani. Oni smatraju da su prihodi precenjeni, a rashodi potcenjeni, kao i da će povećanjem PDV i poreza na dobit pasti ekonomska aktivnost i da će budžetski deficit biti veci od planiranih 3,6 odsto".

Iz SNS su poručili da i pored predviđenih mera štednje u predlogu budžeta za 2013. godinu, to predstavlja rešenje na kratak rok, ali uliva nadu da će ova vlada voditi odgovornu politiku u javnim finansijama.

URS navodi da je predloženi budžet u odnosu na prethodne realan i konzistentan, sa vizijom, a podsećaju i da je stigao, za razliku od prethodnih, na vreme u republički parlament.

Socijalisti su u raspravi poručili da je predlog budžeta za 2013. godinu realan odgovor na ekonomske i socijalne probleme i da nije ni politička, ni ekonomska proklamacija, jer ima precizno definisane praktične ciljeve, a podršku tom najznačajnijem finansijskom aktu najavili su i poslanici PUPS, NS i SDPS.

Prema Zakonu o budžetskom sistemu krajnji rok za usvajanje budžeta je 15. decembar. Poslanici će u paketu, sa predlogom budžeta, razmatrati i finansijske planove nekoliko institucija, kao i izmene zakona o porezu na dobit pravnih lica i o akcizama.

Povezane vesti: DS i LDP kritikovale rad vlade u prvih 100 dana Amnestija za Jocu Amsterdama, Uroša Mišića, Luku Karadžića, ubice Tatona? Dinkić: Vlada nastavlja razgovore sa MMF DPS likuje, opozicija se nada novoj koaliciji Jovanović: Dačić i Vučić će svaliti krivicu na Dinkića

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.