Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Apr.2010, 05:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Valjevski veterani najavljuju tužbe Strazburu
VALJEVO - Ratni veterani od 1990. godine iz Valjeva održali su u petak protest sa koga su poručili da neće odustati od zahteva za isplatu ratnih dnevnica i najavili da će, ukoliko u zemlji ne budu mogli da ostvare svoja prava, pravdu potražiti pred Evropskim sudom Strazburu.
Na protestu, koji je na gradskom trgu održan ponovo posle višednevne pauze, okupili su se ratni veterani, članovi porodica palih boraca i ratnih vojnih invalida.
Dnevnice po topličkom modelu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Borci su tražili da im se ratne dnevnice isplate po takozvanom topličkom modelu i da u što kraćem mogućem roku bude donet najavljeni zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti, kako je to svojevremeno obećao i ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić, koji je u ime Vlade Srbije preuzeo obavezu da rešava probleme veterana.
Na skupu je konstatovano da je zahtevima ratnih veterana izostala podrška članova porodica palih boraca i ratnih vojnih invalida, predsednika i vlade Srbije, nadležnih ministarstava i SPC.
"Kao da je sramota što smo se odazvali pozivu za odbranu otadžbine i kao da je bilo važnije doneti Zakon o amnestiji onih koji su pobegli sa ratišta ili izbegli da služe vojni rok", izjavio je predstavnik ratnih vojnih invalida Srbije Željko Vasiljević.
"Zato ćemo morati da se obratimo za pomoć evropskom sudu u Strazburu", izjavio je Ljubomir Bradić, predsednik Udruženja boraca rata od 1990. godine iz Valjeva.
"Izgleda da nas oni više razumeju, bez obzira na to što su nas bombardovali" rekao je on i naglasio da je već pripremljeno stotinak tužbi, koje će ratni veterani iz Valjeva uputiti Sudu u Strazburu.
Uskoro u Beogradu
Dejan Milošević, predsednik Udruženja ratnih veterana Srbije i Udruženja boraca "Gvozdeni puk" iz Kuršumlije, pozvao je ratne veterane i članove porodica palih boraca i ratnih vojnih invalida da budu jedinstveni u borbi za svoje zahteve.
On je najavio da će ratni veterani uskoro održati veliki protestni skup u Beogradu kako bi još jednom Vladi i poslanicima ukazali na problem isplate ratnih dnevnica i kako može da bude rešen.
Protestnom skupu u Valjevu prisustvovali su i predstavnici Udruženja veterana iz Ivanjice, Kuršumlije i drugih mesta Srbije.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





