VIDEO: Dve decenije bez Fredija Merkjurija

Izvor: Vesti-online.com, 24.Nov.2011, 16:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VIDEO: Dve decenije bez Fredija Merkjurija

Frontmen grupe "Kvin" Fredi Merkjuri umro je, na današnji dan, pre 20 godina ali su i posle dve decenije i on i njegova grupa popularni kao i na vrhuncu slave.

Britanski rokeri, koji ove godine slave 40 godina postojanja, su među najprodavanijim muzičarima na svetu - a najviše albuma prodali su tokom dve decenije posle Merkjurijeve smrti.

Gitarista Brajan Mej i bubnjar Rodžer Tejlor i dalje su u poslu a Merkjurijeve pesme poput "Bohemian Rhapsody" i "Don't Stop Me >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Now" smatraju se danas klasicima.

Britanski list "Indipendent" naveo je da pevačeva smrt "deluje kao mali zastoj u njegovoj karijeri". Od smrti, Merkjurijev uticaj je rastao a nove generacije umetnika poput Lejdi Gage, Robija Vilijamsa i grupa "Foo Fighters" i "Muse" ga navode kao glavnog učitelja.

Merkjuri je sa 45 godina umro u Londonu 24. novembra 1991. godine. Nekoliko godina bio je HIV pozitivan i umro je od bronhitisa koji je bio posledica AIDS-a.

Ostaće zapamćen po karakterističnim nastupima uživo, opčinjavajućem vokalu i hitovima poput "We Are The Champions", "Killer Queen", "Crazy Little Thing Called Love".

Mjuzikl "We Will Rock You" koji je pokrenut 2002. godine i dalje puni pozorište u Londonu, a nedavno je bio i na turneji po svetu, od Australije i Južne Afrike do Japana, Evrope i Las Vegasa.

Interesovanje za Merkjurija je toliko da Saša Baron Koen, tvorac "Borata" radi na projektu o pevaču. Film će se fokusirati na godine oko koncerta "Live Aid" 1985.

"Iako fizički nije ovde, njegovo prisustvo je snažnije nego ikada", naveo je Mej u svom blogu povodom Merkjurijevog 65 rođendana 5. septembra.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.