
Izvor: NoviMagazin.rs, 21.Dec.2018, 13:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Usvojen budžet Beograda za 2019. godinu
Skupština Beograda usvojila je danas budžet za 2019. godinu koji će zajedno sa budžetima gradskih opština iznositi preko milijardu evra, odnosno oko 123 milijarde dinara.
Budžet je usvojen bez prisustva opozicije koja smatra da je loš plan trošenja novca iz gradske kase u narednoj godini i da se njime ne obzbeđuje razvoj Beograda.
Predstavnici gradske vlasti su navodili da je budžet realan, razvojni i da je predviđen novac za kapitalne projekte koji dopinose >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << boljem životu građana.
Planirani izvorni prihodi budžeta u 2019. godini na nivou grada iznose oko 45,2 milijarde dinara, što je 6,8 odsto više od procene ostvarenja u 2018. godini, a kapitalna ulaganja oko 19,4 milijarde dinara.
Za otplatu kreditnih zaduženja predviđeno je oko 4,7 milijardi dinara.
Budžetske subvencije u narednoj godini iznosiće oko 2,2 milijarde dinara, a više od 18,5 milijardi dinara predviđeno je za opremanje komunalne infrastrukture, izgradnju novih puteva, kanalizacione, vodovodne i toplovodne mreže.
Od ukupnog gradskog budžeta je približno 13 milijardi dinara predviđeno za gradske opštine, oko tri milijarde više nego ove godine.Grbović je na sednici gradske skupštine gde se raspravlja o predloženom budžetu za narednu godinu kazao da su predviđena ukupna izdvajanja za zdravstvenu zaštitu, životnu sredinu i socijalna davanja od samo sedam odsto ukupnog budžeta.
Odbornici Saveza za Srbiju napustili sednicu Skupštine Beograda, tvrde da su izloženi nasilju
Odbornička grupa Saveza za Srbiju napustila je današnju sednicu Skupštine grada zbog, kako je rekao šef te grupe Dragan Đilas, "nasilja i uvreda koje se vrše nad njima".
"Mi ćemo napustiti skupštinu i da znate Vesiću, ne bežimo od vas. Zašto bih ja sa 190 centimetara bežao od vas, nisam bežao od Slobodana Miloševića, neću ni od vas", kazao je Đilas.
Napuštajući salu, on je rekao da neće da učestvuje u "sramnoj" skupštini dok je za govornicu izašao zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić koji je kazao da mu je Đilas prstom pokazao "omču oko vrata".
Prethodno je šef odbornika Saveza za Srbiju ocenio da predloženi budžet grada za 2019. godinu nije razvojan već "katastrofalan".
Đilas je naveo da je budžetom za narednu godinu predviđeno svega 16 odsto investicija a da je u vreme dok je bio gradonačelnik, iz budžeta za investicije izdvajano između 33 i 47 odsto.
On je kazao da ga "posebno" čudi što je predviđeno 75 miliona evra za deficit pošto su kako je naveo, predviđena mala izdavanja za investicije.
"Nije mi jasno kako imate deficit ako nema kapitalnih investicija. Na šta se troše para građana", upitao je Đilas.
Prema njegovim rečima, budžetom za 2019. godinu predviđeni su veći prihodi jer se planira povećanje poreza na imovinu građana ali i zato što je dobit javnih preduzeća veća za 100 miliona dinara.
Đilas je kao primer naveo poslovanje GSP Beograd koje je kako je rekao, 2013. godine imalo minus od 640 miliona dinara dok se za narednu godinu planira minus od tri milijarde dinara.
Dodao je da je najveći deo sredstava iz budžeta, oko 27,5 milijardi, predviđen za javni prevoz.
"To je duplo veći iznos nego kad sam ja bio gradonačelnik. Da li mislite da je gradski prevoz duplo bolji nego što je bio pre šest godina", upitao je šef odbornika Saveza za Srbiju.
Đilas je naveo i da je u mnogim gradskim preduzećima poput Parking servisa ili Infostana, višestruko povećan broj zaposlenih a samim tim, kako je rekao, i troškovi poslovanja.
On je predložio da se odustane od izdvajanja 400 miliona dinara za postavljnje jarbola na Ušću i da se ta sredstva opredele za besplatne udžbenike ili pomoć roditeljima čija deca imaju smetnje u razvoju.
Grbović (PSG): Budžet Beograda za 2019. je rasipnički
Odbornik Pokreta slobodnih građana u Skupštini Beograda Pavle Grbović izjavio je danas da gradski budžet za 2019. nije razvojni i socijalno-ekonomski odgovoran već potpuno rasipnički.
"Simbol rasipničkog budžeta je gondola za koju je izdvajanje sa prvobitnih 600 miliona dinara povećano na 720 miliona dinara", kazao je Grbović.
Prema njegovim rečima nije problem samo u visini izdvajanja novca za gondolu već i u isplativosti investicije.
Grbović je kazao da je planirano da se ta investicija isplati za šest godina, što znači da je neophodno 7,8 miliona vožnji godišnje po ceni od 500 dinara.
"Da li ste vi ljudi normalni, znate li vi da računate? To znači da 60 odsto građana treba da koristi gondolu", kazao je on.
Kritikovao je predloženi budžet i zbog planiranih izdvajanja za gradske opštine, jer je prema njegovim rečima jedini kriterijum bila politička podobnost.
Naveo je da je za dve opštine, Novi Beograd i Stari grad, gde nije na vlasti Srpska napredna stranka, predviđeno da iz gradskog budžeta dobiju po četiri miliona dinara, dok je izdvajanje za neke druge opštine 30 puta veće.
"Zašto kažnjavate građane koji nisu glasali za vas, da li mislite da ćete na ovakav način kasnije dobiti njihove glasove", upitao je Grbović.U Skupštini Beograda pauza zbog vređanja odbornika
U Skupštini Beograda pauza zbog vređanja odbornika
Odbornik Pokreta slobodnih gradjana u Skupštini Beograda Pavle Grbović izjavio je danas da gradski budžet za 2019. nije razvojni i socijalno-ekonomski odgovoran već potpuno rasipnički.
Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević odredio je danas pauzu na sednici gradskog parlamenta na kojoj se raspravlja o budžetu za narednu godinu, zbog dobacivanja i uvreda koje su jedni drugima izricali predstavnici opozicije i Srpske napredne stranke.
Nikodijević je pozvao na konsultacije šefove odborničkih grupa kako bi se situacija smirila.
Sve je počelo nakon što je zamenik šefa odborničke grupe "Savez za Srbiju" Nikola Jovanović izneo niz kritika na predlog budžeta za 2019. godinu i optužio vlast u Beogradu da vodi štetočinsku politiku.
"U budžetu se vidi kakvu politiku vodi ova vlast, a to je politika velikog zahvatanja od građana uz neracionalno, bahato i koruptivno trošenje novca", kazao je Jovanović.
On je rekao da je deficit u budžetu 9,1 milijardu dinara i da je veći za 770 miliona dinara nego prethodne godine.
Jovanović je predstavnike vlasti upitao koji su razvojni projekat do sada sproveli u delo, navodeći da Beograđani mogu samo da slušaju najave o tim projektima.
Istakao je da se masovno kasni sa rekonstukcijom ulica, adaptacijom škola i obdaništa, izgradnjom zdravstvenih stanica.
"Od glavnog razvojnog projekta Beograda na vodi smo došli na rekonstrukciju Ulice Kneza Miloša kao glavnog razvojnog projekta. Pa to je bruka i sramota", rekao je on.
Jovanović je ocenio da je "nenormalno" to što je planiran za 18,3 milijarde dinara veći prihod od poreza na imovinu.
On je rekao da su budžetom predviđeni smanjeni rashodi za predškolsko obrazovanje, da nisu planirane nove škole, obdaništa, domovi zdravlja, školski policajci, kao i da nema ništa o kritičnom stanju bezbednosti u glavnom gradu i predložio da državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović u Skupštini grada podnese izveštaj.
Povodom navoda da su smanjene subvencije javnih preduzeća, Jovanović je rekao da su budžetom predviđene usluge po ugovoru kao što je slučaj sa Gradskim saobraćajnim preduzećem Beograd.
Jovanović je ocenio da je gradski prevoz u katastrofalnom stanju i da nema povećanja broja polazaka autobusa.
Ocenio je da nema nikakve promene u politici javnog prevoza i da je "velika laž" zamenika gradonačelnika Gorana Vesića da su subvencije javnim preduzećima smanjene za 82 odsto.
"Novo je da se formalno GSP više ne subvencioniše nego kao i privatnici novac dobija preko usluga po ugovoru", rekao je Jovanović i dodao da javna komunalna preduzeća nastavljaju da uplaćuju "astronomske cifre u gradski budžet i u 2019. planirana je uplata od 5,6 milijardi dinara, što je više za 100 muliona dinara nego 2018.
Naveo je da je uplata dobiti Beogradskih elektrana 80 odsto svih uplata gradskih komunalnih preduzeća, a da to preduzeće profit ostvaruje nerealno visokim cenama i da ne smanjuje cenu grejanja i kad padaju cene goriva.
Kritikovao je i prevelika izdvajanja iz budžeta za novogodišnju rasvetu, kao i trošak od 407 miliona dinara za jarbol od 120 metara.
"Ceo svet nam se smeje zbog tri miliona evra za novogodišnju rasvetu, ali postoje još luđe stvari. Budžetom za 2019. godinu predviđeno je 99,2 miliona dinara za uslugu ispaljivanja vatrometa. Da li ste vi normalni?", upitao je on.
Jovanović je kazao i da je budžetom predviđeno 36 miliona dinara za gradnju platoa na Slaviji i pitao da li je moguće da se traži još para za plato koji je trebalo da bude završen novembra 2017. godine.
Rekao je da je za izgradnju gondole predviđeno 720 miliona dinara, što će biti plaćeno "iz džepova građana" koji će plaćati kartu za prevoz gondolom od Kalemegdana do Novog Beograda.
Upitao je zašto nije pronađen privatni investitor za tu gondolu.
"Gledajući budžet vidi se da nema razvoja grada i da vlast štetočinski radi u potaji samo u interesu najbogatijih", rekao je Jovanović.
On je kazao da je 50-60 miliona dinara potrebno kako bi se obezbedila pratnja za autističnu decu i da to nije obezbeđeno ali da jeste usluga ispaljivanja vatrometa.
Jovanović je na kraju izlaganja dobio opomenu jer sa govornice nije odmah otišao na svoje mesto već je sa polemisao za zamenikom gradonačelnika Goranom Vesićem.
Nakon njegovog izlaganja šef odborničke grupe SNS Aleksandar Mirković je rekao da opozicija pokušava da u beogradski parlament prenese scenario iz pokrajinskog, da ne znaju šta će od besa i mržnje i onda posežu za nasiljem.
Potom je Mirković rekao da mu je Dragan Đilas iz odborničke klupe doviknuo da je magarčina, zbog čega je Nikodijević odredio pauzu.
Vesić: Budžet za 2019. godinu je u interesu Beograđana
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić danas je rekao je predloženi budžet grada za 2019. godinu razvojni i investicioni i u interesu građana.
On je na sednici Skupštine Beograda na kojoj se raspravlja o predlogu budžeta za narednu godinu rekao da su predviđena sredstva za kapitalne projekte i da budžet premašuje milijardu evra, o čemu je prethodna vlast "mogla sama do sanja".
Uputio je niz kritika bivšoj beogradskoj i republičkoj vlasti iz perioda pre 2012. godine i kao veliki uspeh sadašnje vlasti naveo smanjenje nezaposlenosti.
Vesić je kazao da je prethodna vlast "izvlačila novac iz javnih preduzeća i ostavila gradsku kasu u ogromnim dugovima, a da je vlast predvođena Srpskom naprednom strankom vratila dugovanja i da sada grad Beograd nema ni dinar duga.
"Prošli smo kroz teške periode, ali budite sigurni da dok nas vodi predsednik Aleksandar Vučić nikada više Srbija neće biti zemlja u kojoj kad uveče legnete ne znate šta vas sutra čeka. On to neće dozvoliti i mi svi zajedno moramo mu pomoći da nastavi da od Srbije pravi ekonomski jaku i stabilnu državu", rekao je Vesić.
On je istakao da su budžetom za 2019. predviđena povećana ulaganja u poljoprivredu, kao i veća socijalna davanja i izdvajanja za zdravstvo.
Nabrojao je projekte koji su planirani u narednim godinama, a koji će koštati 20 milijardi evra, među kojima su izgradnja metroa, mostova, trgova, spomenika i fabrika za preradu otpadnih voda od kojih će jedna početi da se gradi sledeće godine u Velikom Selu.
Radojičić: Predložen uravnotežen i razvojni budžet od preko milijardu evra
Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić danas je izjavio da je predloženi gradski budžet za 2019. godinu realan, uravnotežen i razvojni, i da je rezultat politike odgovornog ponašanja prema građanima koja se sprovodi poslednje četiri i po godine.
"Budžet je nedvosmisleno usmeren na ulaganje u kapitalne projekte ali ne na štetu drugih važnih socijalno ekonomskih segmenata. On je pre svega socijalno odgovoran i brine o potrebama većine Beograđana", kazao je Radojičić na sednici gradskog parlamenta na čijem dnevnom redu je i predlog budžeta za narednu godinu.
On je naveo da je predloženo da budžet grada, zajedno sa budžetima gradskih opština iznosi preko milijardu evra, ili oko 123 milijarde dinara i da se prvi put u dugoj istoriji Beograda dešava da jedan budžet premaši milijardu evra.
Istakao je da je planirano povećanje prihoda gradske kase od blizu 40 milijardi dinara po osnovu naplate od poreza na dohodak građana, što je za 3,5 odsto više u odnosu očekivanu naplatu u 2018. godini.
"Sve to je rezultat povećanja zaposlenosti i rasta zarada na teritoriji grada Beograda, koja je posledica ekonomskog oporavka zemlje, a koja je počela onog trenutka kada je, tada premijer, a sada predsednik Aleksandar Vučić hrabro krenuo u sprovođenje teških ekonomskih mera", rekao je Radojičić.
Planirani izvorni prihodi u 2019. godinu na nivou grada iznose oko 45,2 milijarde dinara, što je 6,8 odsto više od procene ostvarenja u 2018. godini.
Kako je objasnio gradonačelnik, to je rezultat uvećanog plana od prihoda poreza na imovinu, lokalnih administrativnih taksi, boravišne takse, naknade za zaštitu i unapređenje životne sredine, doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta, zakupa nepokretnosti u gradskoj svojini, zakupa građevinskog zemljišta, prihoda za boravak dece u predškolskim ustanovama, prihoda od novčanih kazni, prihoda od zakupnine za stan u gradskoj svojini, dela dobiti javnih preduzeća i ostalih prihoda.
Planirana kapitalna ulaganja u gradskom budžetu za sledeću godinu iznose oko 19,4 milijarde dinara i čine oko 17,5 odsto rashoda budžeta za 2019. godinu, što je uvećanje od 44,8 odsto u odnosu na ovu godinu.
"Krediti i dalje predstavljaju veliki balast. Samo za kredite koju je prethodna vlast uzela, građani Beograda u 2019. godini, moraće da izdvoje, za otplatu glavnice i kamate oko 4,7 milijardi dinara, sto čini 4,36 odsto rashoda budžeta za narednu godinu", kazao je Radojičić i dodao da su subvencije javnim ne finansijskim preduzećima i organizacijama "drastično smanjene".
Subvencije bi u narednoj godini trebalo da iznose oko 2,2 milijarde dinara, i njihovo učešće u ukupnim rashodima budžeta za sledeću godinu biće oko dva odsto, što je smanjenje od 82,57 odsto u odnosu na 2018. godinu.
U gradskom budžetu za 2019. predviđeno je više od 18,5 milijardi dinara za opremanje komunalne infrastrukture, izgradnju novih puteva, kanalizacione, vodovodne i toplovodne mreže.
Po rečima gradonačelnika, Republika i Direkcija za javna ulaganja nastaviće sa značajnim ulaganjima u zdravstvenu infrastukturu Kliničkog centra, kliničko bolničkih centara, bolnica za decu i porodilje, a u 2019. će biti izgrađena dva nova doma zdravlja.
"Brinemo i o pravilnom razvoju mladih i gradićemo nove fiskulturnih sale u osnovnim školama. Potrebno je vreme, ali se nećemo zaustaviti dok svako školsko dete ne bude imalo uslove za bavljenje sportom u školama", rekao je on.
Od ukupnog budžeta, približno 13 milijardi dinara predviđeno je za gradske opštine, oko tri milijarde više nego ove godine.
"Time pokazujemo da priče o decentralizaciji nisu samo priče. Prema pravilniku koji je napravila radna grupa, deljen je novac po opštinama i time smo posebno vodili računa da se neke nepravde prema građanima iz predhodnog perioda isparave", istakao je Radojičić.
Najavio je povećanje pomoći prodiljama pa će tako majke iz Beograda koje rode blizance, uz sve ostale nadoknade koje dobijaju porodilje, od grada dobijati i jednokratnu pomoć od 50.000 dinara.
Predsednik opštine Stari grad protestovao zbog umanjenja sredstava u novom budžetu
Predsednik opštine Stari grad Marko Bastać i predstavnici okupljeni oko grupe građana "Šta radite bre" organizovali su danas ispred Skupštine grada Beograda performans i ostavili polomljene betonske stubove i veliki broj rolni toalet papira kojim su hteli da ukažu na umanjeno budžetsko finansiranje te centralne gradske opštine.
U obraćanju novinarima, Bastać je rekao da su stubove doneli kako bi Skupštini grada, u kojoj se danas raspravlja o novom budžetu glavnog grada, poklonili ono što su iz gradskih vlasti zaboravili da poprave na opštini Stari grad.
"Ovo je najskandalozini budžet grada do sada. Način na koji je budžet određen ove godine je najskandalozniji ikada a gradonačelnik ne zna ko mu sastavlja budžet pa će dobiti nadimak 'fikus 2.0', jer se ni njegov prethodnik nije bavio svojim poslom", rekao je Bastać navodeći da je opštini Grocka budžet za 2019. godinu budžet uvećan za 400 miliona dinara a Starom gradu za samo četiri miliona.
Bastać je rekao da su građani te centralne opštine kažnjeni jer nisu glasali za Srpsku naprednu stranku.
"Dobili smo 7. decembra dokument po kojem nam je opredeljen budžet od 454 miliona a već 11. decembra novi dokument kojim nam je opredeljen 401 milion. Ovo je klasičan primer političke korupcije", ocenio je Bastać i rekao da je poput Starog grada prošla i opština Novi Beograd čiji je budžet za 2010. godinu veći za 500.000 dinara.
Pre Bastaćevog obraćanja performans ispred Skupštine grada održala i odbornička grupa vladajuće SNS čiji su predstavnici nosili slike novinarki Pinka, Studija B i državne sekretarke Dijane Hrkalović.
Oni su nosili transparente na kojima je pisalo "Stop nasilju nad ženama" a šef odbornika SNS Aleksandar Mirković kazao je da tim performansom žele da podsete organizatore sutrašnje protestne šetnje protiv nasilja u Beogradu da nasilje nije dozvoljeno ni prema kome.
Počela sednica Skupštine Beograda o predlogu budžeta
Skupština grada Beograda počela je danas sednicu na čijem je dnevnom redu predlog budžeta Beograda za 2019. godinu koji iznosi više od milijardu evra.
Pred odbornicima su i predlozi odluka o utvrđivanju kriterijuma i merila za obime budžeta gradskih opština kao i budžeta za poslove grada i gradskih opština i određivanju prihoda koji pripadaju gradu, odnosno gradskim opštinama u 2019. godini.
Pre početka sednice psednik opštine Stari grad Marko Bastać sa pristalicama izveo je protestni performаns nezadovoljan preraspodelom budžeta.
Prema tabeli koju je juče objavio predsednik opštine Aleksandar Šapić na svom Tviter nalogu, gradskim budžetom za narednu godinu predviđeno je da opštine Stari grad i Novi Beograd u kojima na vlasti nije SNS dobiju između četiri i po i pet miliona dinara više nego ove godine, dok će ostale opštine dobiti od 130 do 400 miliona dinara više nego budžetom za 2018. godine.
Protestni performans su pre početka sednice izveli i odbornici SNS protiv nasilja nad ženama iz SNS i novinarkama. Na transparentima koje su nosili bile su fotograjije Maje Gojković, Ane Brnarbić, Barbare Životić, Mare Dragović, Gordane Uzelac i Dijane Hrkalović.
Na dnevnom redu sednice su i predložene odluke o dodeli naziva ulicama na teritoriji gradskih opština, o dodatnim oblicima zaštite trudnica i porodilja na teritoriji grada, o utvrđivanju kategorije korisnika koji plaćaju subvencionu cenu komunalnih usluga, o naknadi za korišćenje javnih površina, javnih puteva, komunalnim taksama, boravišnoj taksi, kao i nekoliko predloga planova detaljne regulacije.
Odbornici će razmatrati i Predlog lokalnog akcionog plana zapošljavanja grada Beograda kao i predlog Odluke o načinu kriterijuma za dodelu bespovratnih finansijskih sredstava za podršku razvoja preduzetništva.