Ukradeni podaci iz Poreske uprave?

Izvor: RTS, 07.Nov.2014, 18:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ukradeni podaci iz Poreske uprave?

Sumnja se da su iz Poreske uprave ukradeni operativni podaci MUP-a, kao i svih poreskih obveznika u Srbiji. Osumnjičen poreski stručnjak Milica Bisić. Moguće da su podaci izneti i u inostranstvo.

Zamenik direktora Poreske uprave Marko Marinković izjavio je da postoji osnovana sumnja da su operativni podaci MUP-a, kao i svih poreskih obveznika u Srbiji, uključujući i podatke o građanima i firmama – izneti iz Poreske uprave, prenosi Tanjug.

Marinković >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je rekao da se za ovo delo sumnjiče poreski stručnjak Milica Bisić, nekadašnja državna sekretarka Ministarstva finansija dok je ministar bio Lazar Krstić, Nikola Ćorsović, Ivan Posavec, nekadašnji Krstićev savetnik i još nekoliko "praktikanata".

Marinković je istakao da su oni, po ovlašćenju koje im je dao tadašnji ministar Lazar Krstić, mogli slobodno da kao radna grupa ulaze u Poresku upravu.

"Njima je, po nalogu Nikole Ćorsovića, bivšeg Krstićevog državnog sekretara, dato više baza podataka i baza MUP-a koje su označene kao strogo poverljive. Tu se nalaze svi podaci i o vozilima i o građanima", objasnio je Marinković.

Prema zakonu, rekao je Marinković, spisi sa oznakom "Strogo poverljivo" ili "Državna tajna" ne smeju da se iznose iz Poreske uprave, a ni pristup takvim podacima ne mogu da imaju osobe bez posebnog odobrenja, jer se to, u suprotnom, smatra krivičnim delom.

"Zaključili smo da je bilo neovlašćenog pristupa računarima i osnovano sumnjamo da je izvršeno krivično delo protiv države davanje podataka drugim licima", rekao je Marinković.

Naveo je da podaci svih građana Srbije, posle ovog incidenta, mogu da budu objavljeni bilo kada i da Poreska uprava za to ne može da snosi odgovornost.

Marinković je dodao da je Posavec na tri DVD-a izneo podatke, držao ih kod sebe, a u nekom trenutku je boravio i u inostranstvu dok su podaci još bili kod njega.

"Takve stvari se u razvijenim zapadnim zemljama nazivaju špijunažom", rekao je Marinković.

Ponavlja da Poreska uprava dalje nije nadležna za taj slučaj jer su podaci prosleđeni tužilaštvu i policiji.

Ipak, kako je istakao, ne može da potvrdi da je Posavec zloupotrebio podatke jer tužilaštvo treba da utvrdi te činjenice.

Jedna od prozvanih u lancu onih koji su, kako se sumnja, omogućili da podaci izađu iz poreske uprave, bivša savetnica u Ministarstvu finasija Milica Bisić, negirajući optužbe kaže da je često boravila u Poreskoj upravi, jer joj je to bio deo posla.

"Ja nikada ni na koji način nisam bila u dodiru sa podacima koji bi mogli da se smatraju tajnim podacima", rekla je Bisićeva. 

Nedavno je Bisićeva podnela krivičnu prijavu protiv Poreske uprave, zbog toga što je podatak o njenoj plati objavljen u jednim novinama. Zaštitu je zatražila i od povernika za informacije od javnog značaja.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.