Ukradena nafta iz Nigerije završi u Srbiji

Izvor: Vesti-online.com, 23.Okt.2012, 13:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ukradena nafta iz Nigerije završi u Srbiji

Kupci oko 180.000 barela nafte, koje lopovi svakog dana ukradu u Nigeriji i prodaju, pripadaju organizovanim kriminalnim mrežama na Balkanu i u Singapuru, saopštio je bivši savetnik nigerijskog predsednika, koji je pokrenuo kampanju protiv krađe nafte.

Dobar deo nigerijske nafte bude ukraden  

Dele Kol, političar iz naftom bogate delte Nigera, u srcu naftne industrije u Nigeriji koja proizvodi dva miliona barela na dan, rekao je za Rojters da 90 odsto nafte >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << bude prodato na svetskom tržištu, što pokazuju podaci naftnih kompanija i ministarstava.

"Dok lokalne kriminalne grupe kradu male količine nafte za lokalnu preradu, što je vidljivo, postoji i cela industrijska skala kradljivaca nafte u dosluhu sa političarima, vojskom, bankama na Zapadu i svetskim organizovanim kriminalom, koji najviše isušuju nigerijske izvore", rekao je Kol.

"Međunarodni kradljivci vrte ogromne količine... a najbitniji je uigrani način na koji to čine - od upada u naftovode i posedovanja šlepera, pa do informacija gde se brodovi nalaze i u kojim lukama može da se plati", objasnio je Kol.

On je rekao i da se većina prodate nafte prosleđuje kriminalnim mrežama na Balkanu, naročito u Srbiju, Bugarsku i Ukrajinu, za koje Rojters navodi da su poznatije po krijumčarenju cigareta. Kaže da su balkanske mafijaške organizacije veoma zastupljene u Nigeriji i da im nije lako ući u trag.

Nastavak na Vesti-online.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.