Uhapšeni zbog sumnje da su prali novac

Izvor: B92, 24.Dec.2021, 10:09

Uhapšeni zbog sumnje da su prali novac

Policija je u nastavku akcije provere poslovanja privrednih društava uhapsila tri osobe zbog sumnje da su izvršile krivično delo pranje novca.

Kako se navodi u saopštenju MUP-a Srbije, policija je u nastavku akcije na proveri poslovanja privrednih društava "CFK Grup" i "MG Grafika 023", uhapsili su B. E. (41) zastupnika PD "MG Grafika 023", A. R. (50) i M. R. (43).

Protiv još pet osoba biće podnete krivične prijave u redovnom postupku zbog pranja novca, od kojih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se jedna tereti i za poresku utaju.

Kako se sumnja, B. E. i Z. D.(1984) koji se već nalazi u pritvoru, su od 2018. do 2019. godine, robu, za koju su znali da potiče iz kriminalne delatnosti i nabavke bez poslovne dokumentacije o poreklu i prometu robe, iz PD "MG Grafika 023", a preko PD "CFK Grup" iz Užica plasirali na dalje tržište.

PD "CFK Grup" je plaćanje vršila po fiktivnim računima PD "MG Grafika" iz Česterega, koja je novac dalje transferisala na račune poljpoprivrednog gazdinstva i PD "Vila M&M" i PD "Kone grafika" iz Česterega u formalnom i faktičkom vlasništvu osumnjičenog B. E., kao i na račun STR "ONLY Original" iz Zvečana, sa čijeg računa je novac dalje uplaćivan na račune sedam fizičkih lica.

Potom su, kako se sumnja, fizička lica i vlasnici navedenih privrednih subjekata podigli ukupno 61.412.933 dinara, koristili i predavali ga osumnjičenima i B. E i I. C, koji je u pritvoru.

Takođe, u toku 2018. i 2019. godine, I. C. Uz pomoć B. E. je, kako se sumnja, na osnovu lažnih računa firme "MG Grafika", neosnovano iskoristio prethodni PDV od 11.494.000 dinara i neosnovano uvećao troškove PD "CFK Grup" i tako umanjio porez na dobit za oko 13.769.799 dinara.

Na taj način, oni su,kako se sumnja, oštetili budžet Republike Srbije za 25.263.799 dinara.

Osumnjičenom B. E. je određeno zadržavanje do 48 sati i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden nadležnom tužilaštvu, dok su A. R. i M. R. uz krivičnu prijavu privedeninadležnom tužilaštvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.