Uhapšeni portiri i ilegalni kopači uglja

Izvor: Nezavisne Novine, 12.Jun.2015, 20:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uhapšeni portiri i ilegalni kopači uglja

TUZLA - U opsežnoj akciji tuzlanske policije uhapšeno je 27 osoba sa šireg područja Tuzle zbog ilegalne eksploatacije uglja, a među njima su čak 22 radnika Površinskog kopa Dubrave Rudnika uglja Kreka.

U akciji je učestvovalo skoro 200 policajaca, koji su pretresli 28 lokacija gdje su zaplijenili veću količinu naoružanja, municije, novac, kao i mobitele i SIM kartice.

Neki od uposlenika PK Dubrave uhapšeni su na radnom mjestu, dok su nekima lisice na ruke stavljene >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << u njihovim kućama. Epilog je to opsežne istrage Kantonalnog tužilaštva TK, koja je bila potaknuta tragičnim događajem od 21. februara ove godine kada su u večernjim satima na PK Dubrave život izgubila četiri mladića. Podsjetimo, u obrušavanju jedne od etaža smrtno su stradali Adel Šehić, Reuf Alibašić, Alem Dedić i Edin Herić, koji su sa traktorom došli do glavne proizvodnje u vrijeme međusmjene.

"Javna je tajna da portiri uzimaju novac kako bi pustili naše komšije da natovare ugalj na kopu. Postoji 70 ilegalnih prilaza PK Dubrave i jasno je da to niko ne može kontrolisati. Ugalj se skida i sa pokretne trake", kazao nam je jedan stanovnik Gornjih Dubrava koji nije želio otkriti svoj identitet.

Nakon nezapamćene tragedije mještani Gornjih Dubrava i okoline tvrdili su kako su prinuđeni na ilegalne ulaske u krug površinskog kopa, jer je rijetko ko od njih zaposlen i ima sigurna primanja.

Međutim, bilo je jasno kako su oni koji idu da na ilegalan način kopaju ugalj u biti kolateralna šteta dilera uglja, koji su na njihovoj nevolji stekli ogromne svote novca. U prilog tome govori i izjava ministra unutrašnjih poslova Alena Gadže, koji je naveo da postoje indicije da su uhapšene osobe oštetile Rudnik Kreka u Tuzli za višemilionske iznose. Nezvanično se pominje cifra od čak pet miliona KM.

"Krivična djela činjena su zloupotrebom položaja i raznim drugim koruptivnim aktivnostima. Mi ćemo nastaviti borbu protiv svih oblika organizovanog kriminala", rekao je Gadžo. Posljednja akcija u mjestima koja gravitiraju PK Dubrave izvedena je prije tri godine, kada je uhapšeno nekoliko osoba i kada je zaplijenjena mehanizacija koja je korištena za ilegalnu eksploataciju uglja. U MUP-u TK naveli su još kako će nakon kriminalističke obrade uhapšene osobe biti predate Kantonalnom tužilaštvu.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.