Izvor: Studio B, 23.Feb.2012, 16:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uhapšena petorica zbog privrednog kriminala
Petoro vlasnika ili direktora preduzeća uhapšeno je zbog sumnje da su zloupotrebili službeni položaj i tako sebi pribavili 1,3 miliona evra, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Uhapšeni su Milija B. (50), predsednik skupštine zemljoradničke zadruge "Budućnost" iz Osipaonice, Milijan M. (63) bivši direktor Službe za katastar nepokretnosti Smederevo, Dragan M. (47), iz Kusadka, vlasnik preduzeća "Agro Medija" i "Agro Forum", Mališa M. (31) iz Beograda, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << direktor preduzeća "Agro Medija" i Vladan C. (57) iz Beograda, direktor preduzeća "Agro Forum".
Policija je saopštila da su uhapšeni u periodu od 2008. do 2010. otuđili društvenu imovinu Zemljoradničke zadruge "Budućnost" iz Osipaonice, tako što je Milija B. falsifikovao dokumenta skupštine te zadruge o osnivanju zajedničkog preduzeća sa DOO "Agro Medija", koja je doneta suprotno Zakonu o zadrugama i internim pravilima.
Ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća "Agro Forum" DOO zaključili su Milija B. i Mališa M. prema kome je zemljoradnička zadruga "Budućnost" u novo preduzeće, bez saglasnosti agencije za privatizaciju, unela društvenu svojinu (silose, mlin, sušaru, istovarne rampe).
Kako se navodi, Dragan M. je potom neovlašćeno u ime zemljoradničke zadruge "Budućnost" podneo Službi za katastar nepokretnosti Smederevo zahtev za promenu oblika svojine iz društvene u zadružnu, što je Milijan M. i učinio donevši protivzakonito rešenje o promeni oblika svojine.
Nakon te promene oblika svojine, Dragan M. je na osnovu više ugovora o ustupanju udela u preduzeću "Agro Forum" DOO, vršio promenu osnivača novog preduzeća, kako bi prikrio poreklo društveno- zadružne imovine i prikazao da je ona vlasništvo fizičkih lica.
Na taj način osumnjičeni Dragan M. postao je vlasnik društvene imovine koja je bila data na korišćenje zadruzi "Budućnost", čime mu je pribavljena protivpravnu imovinsku korist od 1,8 miliona evra, iznos za koji je oštećena zemljoradnička zadruga.
Osumnjičeni Dragan M, kao vlasnik, ugovorio je poslovni odnos sa Republičkom direkcijom za robne rezerve i dao hipoteku na nepokretnosti koje je zadruga "Budućnost" unela u preduzeće "Agro Forum" DOO.
Zauzvrat je dobijeno 6.153.948 kilograma merkantilne pšenice koju je po njegovog nalogu dalje, suprotno Zakonu o robnim rezervama, prodao Vladan C, piše u saopštenju MUP-a Srbije.











