Izvor: B92, 05.Jan.2017, 12:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uginula Greni, najstarija orka na svetu
Najstarija ženka kita ubice na svetu, poznata kao Greni (baka), poslednji put je viđena u oktobru 2016. godine. Od tada joj se gubi svaki trag, a naučnici smatraju da je uginula.
Tužnu vest objavio je Centar za istraživanje kitova ("The Center for Whale Research") koji se 40 godina bavi proučavanjem kitova u severozapadnom delu Pacifika, kod obala Severne Amerike. Istraživači su je pratili pod zvaničnim nazivom J2, a prema procenama, Greni je imala više od 100 godina.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Istraživač Ken Balkomb, koji je 1976. godine prvi put video i fotografisao Greni, napisao je da je poslednji put viđena 12. oktobra 2016. godine.
Nastojeći da otkrije evolutivnu misteriju, BBC je nedavno napravio dokumentarac o kitovima ubicama. Evolucija je tako uredila stvari da kitovi ubice u tridesetim i četrdesetim godinama prestaju da se pare i ulaze u menopauzu. Naučnici su otkrili da su orke evoluirale na taj način kako bi ženke mogle da pomognu vrsti tako što će štititi mladunce i brinuti se o njima.
Naučnici su takođe otkrili da se mužjak pari sa više ženki iz različitih grupa, ali da se na kraju vraća i ostaje u onoj grupi u kojoj se nalazi njegova majka.






