UN: Izraelska armija koristila dečaka kao štit

Izvor: Blic, Tanjug, 24.Mar.2009, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

UN: Izraelska armija koristila dečaka kao štit

Grupa eksperata za ljudska prava UN optužila je danas izraelske vojnike da su koristili jedanaestogodišnjeg palestinskog dečaka kao ljudski štit za vreme nedavne ofanzive na ciljeve Hamasa u pojasu Gaze.

Izraelski vojnici su navodno naredili dečaku da ide ispred njih, dok se pucalo iz kvarta Tel al Hava i da ulazi kao prethodnica u zgrade, prenose izraelski mediji izjavu izaslanika generalnog sekretara UN Radike Kumarasvami, zadužene za zaštitu dece u oružanom sukobu. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<

To se dogodilo 15. januara, kada su izraelski tenkovi ušli u taj kvart, a svetske agencije navode da je incident uključen u danas objavljen izveštaj, na 43 strane.

Ovaj slučaj je jedan od mnogih verifikovanih kršenja ljudskih prava tokom tronedeljne ofanzive, započete 27. decembra i okončane jednostranim prekidima vatre 18. januara, dodaje se u izveštaju.

Međutim, šef izraelske armije Gabi Askenazi izjavio je da ne veruje da su izraelski vojnici hladnokrvno povređivali palestinske civile za vreme tog sukoba. Bio je to njegov odgovor na šokantna svedočenja samih vojnika koji su učestvovali u operaciji.

Vojnici su svedočili o kršenjiima etičkih kodeksa u ofanzivi. Borbeni piloti i pripadnici pešadijskih jedinica su rekli da su palestinski civili ubijani na osnovu labavih pravila službe i da je namerno uništavana njihova imovina. "Mogu reći da je IDF (izraelska odbrambena armija) najmoralnija armija na svetu", rekao je Aškenazi grupi novih regruta, naglasivši - "moramo se setiti, gde operišemo, na mestu gde je Hamas pretvorio stambene kvartove u bojna polja i javne zgrade u skladišta oružja".

Aškenazi je rekao da je IDF otvorila istragu o tvrdnji vojnika, najavivši da će svaki učesnik ofanzive za koga se utvrdi da je narušio vojne moralne standarde biti izveden pred sud. Njegov utisak je da je IDF delovala moralno i etički, a da su pomenuti incideti bili izolovani.

Međutim, Kumarasvami je optužila izraelske vojnike da su pucali na palestinsku decu, da su buldožerom srušili kuću, iako su u njoj još bili žena i dete i da su granatirali jednu zgradu, mada su dan ranije naredili stanarima da uđu u nju.

Jemen: Islamista osuđen na smrt zbog saradnje sa Izraelom

Jemenski sud osudio je jednog islamistu na smrt, a dvojicu na zatvorske kazne, jer su nudili svoje usluge izraeskoj obaveštajnoj službi, javljaju agencije.

"To je nepravedna presuda", uzvikivao je Basam ali-Hidari kad mu je sudija izrekao smrtnu presudu, preneo je Rojters.

Sud je osudio Alija al-Mahfala na pet i Amara al-Raimija na tri godine zatvora. Sva trojica su optuženi da su slali elektronska pisma izraelskom premijeru Ehudu Olmertu, nudeći se da rade za izraelsku obaveštajnu službu. Oni negiraju optužbe i navode da je sve to izmišljotina jednog oficira sa kojim su se posvađali, isičući da će se žaliti na presudu.

Jemen, kao i mnoge druge arapske zemlje, smatraju Izrael neprijateljem, jer je okupirao arapske teritorije.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.