Izvor: RTS, 07.Okt.2014, 09:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U eksploziji metana povređeno 29 rudara
Dvadeset devet rudara, od kojih osam teško povređeno je u eksploziji metana u rudniku uglja Mislovice-Vesola na jugozapadu Poljske. U trenutku eksplozije pod zemljom je bilo 37 rudara.
Spasioci su do jutra uspeli da na površinu izvedu 36 rudara. Ustanovljeno je da se poslednji preostali rudar nalazi u jami na dubini od 660 metara, prenosi Beta.
Portparol rudnika Vojćeh Jaros rekao je da su, s obzirom na uslove u jami, velike šanse da će ga pronaći živog.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
"U bolnice je prevezeno 29 rudara, sedmorica su otišla kućama, osmorica su u jako teškom stanju", rekao je poljskim medijima Jaros.
Većina spasenih rudara ima opekotine na telu, a neki i opekotine disajnih organa.
Eksplozije metana u poljskim rudnicima odnele su od 1990. do 2013. godine živote 88 rudara, a teško je povređeno u njima 117.
Najveću tragediju metan je prouzrokovao 2006. godine kada su u eksploziji u rudniku Halemba poginula 23 rudara, a druga najveća nesreća odigrala se 2009. godine u rudniku Vujek u kome je u eksploziji metana i požaru poginulo 20 rudara.














