U Kopnenu vojsku primljeno 300 žena

Izvor: Vesti-online.com, 15.Nov.2010, 14:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Kopnenu vojsku primljeno 300 žena

Komandant Kopnene vojske general-potpukovnik Ljubiša Diković izjavio je da su 90 odsto pripadnika tog vida Vojske Srbije profesionalni vojnici, a da je u procesu profesionalizacije primljeno oko 300 žena.

"Trenutno se popuna profesionalnim vojnicima kreće oko 90 posto, što ukazuje da se približavamo realizaciji tog strategijskog cilja i opredeljenja", rekao je Diković za najnoviji magazin "Odbrana".

On je precizirao da je u toku ove godine, za prijem u profesionalnu >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << vojnu službu vladalo veliko interesovanje, "tako da je u pojedinim jedinicama Kopnene vojske na jedno radno mesto profesionalnog vojnika konkurisalo i po 10 kandidata".

Komandant Kopnene vojske je naveo i da je ovakvo interesovanje omogućilo da se u procesu selekcije i prijema odabere izuzetno kvalitetan kadar. Prema njegovim rečima, ukupno je primljeno u profesionalnu vojnu službu 2.050 profesionalnih vojnika, što je pozitivno uticalo na operativne sposobnosti Kopnene vojske.

"Primljeno je i oko 300 profesionalnih vojnika ženskog pola, koje su kroz proces obuke pokazale da mogu uspešno savladati sve sadržaje obuke podjednako kao i muškarci", rekao je Diković.

Diković je rekao da je profesionalizacijom kadra znatno poboljšan rad i rukovanje sredstvima ratne tehnike i da je unapređena organizacija unutrašnje službe i proširena mogućnost pravilnog izbora za složenije dužnosti poslužioca, obuku i uvežbavanje.

"Važno je znati da mi na profesionalizaciju vojske ne gledamo samo kroz popunu profesionalnim vojnicima, već i šire, jer nam za narednu godinu ostaje dosta zadataka poput opremanja, približavanja standardima koje smo prihvatili i daljih izmena u obuci", naveo je on.

Pripadnici Kopnene vojske, najmasovnijeg i najstarijeg vida Vojske Srbije, sutra obeležavaju svoj dan u znak sećanja na 16. novembar 1914. kada je počela Kolubarska bitka u Prvom svetskom ratu.

U sastavu Kopnene vojske, čija je komanda u Nišu, uz četiri brigade su i Rečna flotila, Specijalna brigada, Mešovita artiljerijska brigada, treći i peti bataljon vojne policije, 21. bataljon veze i 246. bataljon Atomsko biološko hemijske odbrane.

Osnovni zadaci Kopnene vojske su odvraćanje od oružanog ugrožavanja i odbrana teritorije kao i obezbeđenje uslova za mobilizaciju i razvoj oružanih snaga i drugih organa i organizacija sistema odbrane.

Učešće u mirovnim operacijama i međunarodnoj vojnoj saradnji kao i podrška civilnim vlastima u suprotstavljanju nevojnim izazovima, rizicima i pretnjama bezbednosti, takođe spadaju u osnovne zadatke Kopnene vojske.

Nastavak na Vesti-online.com...



Povezane vesti

Među profesionalcima i 300 žena vojnika

Izvor: Mondo, 15.Nov.2010

Kopnena vojska Srbije je oko 90 odsto popunjena profesionalnim vojnicima, a u procesu profesionalizacije primljeno je oko 300 žena. Pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije uskoro i u mirovnoj misiji Ujedinjenih nacija u Libanu.

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.