Treći dan suđenja Brejviku

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Apr.2012, 11:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Treći dan suđenja Brejviku

OSLO -

U Oslu je danas nastavljeno suđenje desničarskom ekstremisti Andresu Beringu Brejviku koji je osumnjičen za ubistvo 77 ljudi prošlog juna u glavnom gradu Norveške i na obližnjem ostrvu Utoja.

Brevik (33), obučen u crno i danas je, trećeg dana suđenja, pozdravio sudije i prisutne uzdignutom pesnicom, što simbolizije pozdrav među ekstremnim desničarima, prenele su novinske agencije.

On je pred sudom u utorak izjavio da veruje da je izveo najspektakularniji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << politički napad u Evropi od Drugog svetskog rata i istakao da bi ga ponovio.

"Izveo sam najsofisticiraniji i najspektakularniji politički napad u Evropi od Drugog svetskog rata... Da, ponovo bih to uradio", rekao je Brejvik.

On na raspolaganju ima pet dana da objasni zbog čega je aktivirao bombu ispred sedišta vlade u Oslu, gde je usmrtio osmoro ljudi, a zatim na ostrvu Utoja, u omladinskom kampu Laburističke partije, ubio 69 ljudi.

Brejvik tvrdi da je delovao "u samoodbrani", odnosno "iz dobrote, a ne zla", kao i da je Evropa pretvorena u "multikulturalni pakao".

Očekuje se da će suđenje trajati 10 nedelja, a jedno od glavnih pitanja je Brejvikovo mentalno stanje.

Ukoliko sud prihvati nalaze stručnjaka da je mentalno sposoban da krivično odgovara, preti mu zatvorska kazna u trajanju od 21 godine, koja može da bude produžena tako da iza rešetaka provede čitav život.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.