Izvor: Nezavisne Novine, 02.Jan.2018, 15:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tramp: Iranci 'konačno djeluju protiv brutalne vlade'
VAŠINGTON - Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da narod Irana "konačno djeluje protiv brutalne i korumpirane vlade".
Iranci "nemaju dovoljno hrane, imaju visoku inflaciju i nemaju ljudska prava", objavio je u najnovijem tvitu Tramp povodom dešavanja u Iranu, prenio je AP.
U sukobima tokom antivladinih protesta u >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << Iranu, pokrenutih u četvrtak, ubijena je 21 osoba a 450 uhapšeno.
Vrhovni voda Irana ajatolah Ali Hamnei je ranije danas optužio neprijatelje Islamske republike za podsticanje nemira u toj zemlji, dok se nastavljaju antivladine demonstracije pokrenute prošle nedjelje, navodi Rojters.
"Posljednjih dana, neprijatelji Irana koriste različito oruđe, uključujući keš, oružje, politiku i obaveštajni aparat kako bi stvorili probleme Islamskoj republici", naveo je Hamnei u izjavi postavljenoj na njegovom zvaničnom sajtu.
Navodi se da je Hamnei najavio da će se obratiti naciji povodom aktuelnih događaja "kada bude pravo vrijeme".
Predjsednik iranskog Revolucionarnog suda Musa Gazanfarabadi upozorio je prethodno da bi uhapšeni demonstranti mogli da se suoče sa smrtnom kaznom kada se nađu pred sudom, navodi iranska poluzvanična novinska agencija Tasnim.
"Očigledno, jedna od optužbi za koje bi oni mogli da se terete može biti Moharebeh", rekao je on danas, navodi Tasnim.
AP objašnjava da Moharebeh znači rat protiv Boga, što je prestup za koji je u Iranu predviđena smrtna kazna.
Nastavak na Nezavisne Novine...



