Izvor: RTS, 21.Sep.2010, 09:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Testiranje proizvoda i usluga
Zahvaljujući projektu "Test", u Srbiji će od sledeće godine početi testiranje proizvoda i usluga. Samo je obavešten potrošač protivteža moćnoj industriji, ocenjuju stručnjaci.
U narednoj godini, Asocijacija potrošača Srbije ispitivaće kvalitet ulja i mobilne telefonije u zemlji.
Kupovina je umeće. Treba znati kako se kupuje, na šta obratiti pažnju, kako planirati budžet, kažu u APOS-u.
"Sad onaj moj tamo, u komšiluku, što prodaje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << skuplje, ako mu ne dođemo, moraće da smanji cenu, pa nećemo morati toliko da brinemo", kaže predsednik UO Asocijacije potrošača Srbije Edina Popov.
Potrošač je najslabija karika na tržištu, svuda u svetu. Mame ga reklamom, od proizvođača ne dobija objašnjenje o stvarnom kvalitetu proizvoda, a prodavac ga nagovara na kupovinu koristeći nebitne i delom netačne informacije i tako mu izvlači novac iz džepa, kažu u nemačkoj potrošačkoj organizaciji "Štiftung varentest".
"Samo obavešteni potrošač može da bude protivteža moćnoj industriji", smatra Hajnc Filant.
Testiranje proizvoda i usluga i obaveštavanje javnosti o rezultatima, biće prioritet Ministarstva trgovine. U takvom poslu treba biti oprezan.
"Na tu temu moramo da razmišljamo pravilno i da se nikako ne upuštamo u situaciju da ugrožavamo i poziciju trgovca koji čestito obavlja svoj posao, koji poštuje pravila i da upropastimo sve njegove investicije i sve rezultate koje je ostvario", kaže pomoćnik ministra trgovine Ljiljana Stanković.
Evropska komisija odobrila je Asocijaciji potrošača Srbije projekat "Test", vredan 136.000 evra. Devedeset odsto projekta finansira Evropska unija, a deset odsto Asocijacija potrošača.
Za projekte zaštite potrošača iz pretpristupnih fondova Evropske unije, Srbiji je odobreno 2,9 miliona evra.












