Izvor: B92, 24.Jul.2018, 18:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tereza Mej vodi pregovore o Bregzitu
Britanska premijerka Tereza Mej je objavila da će lično preuzeti rukovođenje pregovorima o Bregzitu.
"Ključno je da se vlada organizuje na najefikasniji način da bi omogućila Velikoj Britaniji da napusti Evropsku uniju. U tom cilju, uvodim neke promene u podeli funkcija", navela je Mej u pisanoj izjavi Parlamentu.
Premijerka je navela da će dosadašnji glavni pregovarač, ministar za Bregzit Dominik Rab, "nastaviti da upravlja svim pripremama vlade" za izlazak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << iz EU, dok će ona "voditi pregovore s EU".
Međutim, njen savetnik za EU Oli Robins je rekao u Parlamentu da Mej još neće direktno razgovarati s evropskim pregovaračem Mišelom Barnijeom.
"Ona je zadužena za pregovore, ja sam joj zamenik", rekao je Rab tokom zasedanja Parlamenta i dodao da je važno da "postoji jedan tim, jedan lanac komande da bi se postigao najbolji sporazum".
Objava o promeni dolazi dve nedelje posle ostavki Rabovog prethodnika Dejvida Dejvisa i ministra spoljnih poslova Borisa Džonsona, dvojice pristalica "Bregzita bez ustupaka" i u nesaglasju sa željom premijerke da održi trgovinske veze sa EU.
London i Brisel imaju rok do oktobra da organizuju razlaz i postave osnove za buduće odnose.





