Tamburaški festival u Užicu

Izvor: RTS, 23.Maj.2012, 09:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tamburaški festival u Užicu

U Užicu je održan Osmi međunarodni tamburaški festival na kome su učestvovali orkestri iz Slovenije, Rumunije, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Mnogo pre trube, koja je postala zaštitni zvuk užičkog kraja, u varoši kraj Đetinje slušala se i svirala tambura. Zbog takve tradicije, pokrenut je i festival u kome već osam godina uživaju ljubitelji tog instrumenta.

Užički festival je prilika da se druže, ali i prošire znanje o tamburi i tehnikama kao i da čuju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i zasviraju ponešto novo i drugačije.

Jože Bela iz  TO "Lotmerški tamburaši" iz Slovenije kaže da je malo teže svirati na četiri žice, jer ruka mora više da radi:

"U Sloveniji ima malo tamburaških skupina i sve sviraju farkaš, to je najstariji način iz 1.900 neke godine."

Marko Bugarin  iz TO "Batini bećari" iz Rumunije kaže da su na njihovom repertoaru srpske pesme iz raznih krajeva, iz Banata i iz drugih krajeva Rumunije.

"Mi važimo za grad u kome  tambura ima korene, osim velikog orkestra imamo i dečji tako da naslednika uvek ima i tambura će se sigurno očuvati", kaže Mira Temulović  iz TO "Bunjevačka pisma" u Subotici.

Tamburaši su i ovog puta dobro zagrejali dlanove užičke publike, ali su - u konkurenciji fudbala, tenisa i muzeja - na glavno festivalsko veče došli, ipak, samo najveći zaljubljenici tambure.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.