Švendimen: Možda budem glavni tužilac Suda za OVK

Izvor: B92, 13.Avg.2015, 07:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Švendimen: Možda budem glavni tužilac Suda za OVK

Dejvid Švendiman potvrdio je da postoji mogućnost da se nađe na čelu Specijalnog suda za zločine OVK na Kosovu.

Švendimen je glavni tužilac Specijalnog istražnog tima EU za proveru navoda o ratnim zločinima i organizovanom kriminalu na KiM.

"Prema odredbama zakona koji je Skupština Kosova usvojila - paragraf šest član 35, uspostavlja se kancelarija specijalnog tužioca, a imenovani organ mogao bi glavnog tužioca Specijalnog istražnog tima da imenuje za specijalnog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tužioca. Specijalni tužilac je zvanična titula glavnog tužioca koji je odgovoran za pitanje koja će se iznositi pred specijalni sud", rekao je Švendiman za "Danas"

On je precizirao da na detaljima o sprovođenju ovog zakona rade drugi ljudi, a da u međuvremenu SITF nastavlja sa radom kao do sada, kao i da on nastavlja da obavlja posao glavnog tužioca SITF.

Kosovski parlament je početkom avgusta, pod pritiskom Zapada, iz drugog puta i po hitnom postupku doneo Zakon o specijalnim vezama i kancelariji specijalnog tužioca.

Predsednica Kosova Atifete Jahjaga nije stigla da u zakonskom roku, koji je istekao preksinoć u ponoć, potpiše ovaj dokument, jer je parlamentarna opozicija kosovskih Albanaca u poslednji čas podnela inicijativu Ustavnom sudu Kosova da se izjasni o Zakonu o specijalnom sudu za zlocine.

Američki advokat Švendiman je od prošle godine na čelu SITF, formiranog kako bi ispitao izveštaj o ratnim zločinima na Kosovu, koji je podneo bivši izvestilac Saveta Evrope, senator Dik Marti.

Prištinski mediji su najavljivali da će glavni tužilac Specijalnog suda biti Švendiman.

Agencija Kosovapres je ranije objavila da Švendiman "odlično poznaje zločine koji su se desili u bivšoj Jugoslaviji".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.