
Izvor: B92, 24.Avg.2019, 11:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sve što treba da znate o kremama za sunčanje
Svima je potrebna zaštita od sunca, ali kupovina kreme za sunčanje nije baš jednostavna. Evo nekih saveta koji će vam pomoći da donesete odluku pre nego što izložite kožu suncu.
Kako da odaberete pravu kremu za zaštitu od sunca?
Naravno da je cena bitna, ali je bitan i faktor zaštite - SPF faktor - jer je svima, bez obzira na nijansu boje kože, potreban neki stepen zaštite od sunca.
Da li ste razmišljali i o ekološkom uticaju proizvoda koje koristite? >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Šta ako bismo vam rekli da vaše kreme utiču i na zdravlje koralnih grebena?
Postoje slučajevi raka kože i kod pacijenata sa tamnom kožom.
"Stopa pacijenata značajno je niža nego kod osoba sa svetlijom kožom", dodaje ali i upozorava da "ako pojedinac sa tamnom kožom dobije melanomu, prognoza je kod njega često lošija - obično zato što je primećena u kasnijem stadijumu dijagnoze."
Ljudima sa tamnom kožom se savetuju da se redovno pregledaju u potrazi za neobičnim kvržicama ili tamnijim predelima koji ne prolaze ili se povećavaju.
"Ako postoje predeli na kojima je koža napukla ili ima kvržicu koja ne prolazi i ne smiruje se, onda moraju da potraže lekarsku pomoć", kaže doktor Seukeran.
Glavnih pet saveta kliničkog dermatologa doktora Endrjua Birnija:
SPF je skraćenica za Faktor zaštite od sunca.
On govori koji procenat ultraljubičastih B zraka (UVB) će stići do važe kože.
SPF 30 znači da se 1⁄30 zračenja probije do kože kroz kremu.
Možda ćete primetiti oznake u zvezdicama za UVA na vašoj bočici- zvezdice od nula do pet ukazuju nivo zaštite od ultraljubičastog A zračenja (UVA).
Važno je odabrati kremu sa velikim brojem zvezdica, baš kao i sa velikim brojem SPF-a.
Kreme koje nude i UVA i UVB zaštitu ponekad se nazivaju kremama "širokog spektra". Ako je vaš SPF 30, tražite 4 ili pet zvezdica za UVA.
Vodootporni proizvodi za zaštitu od sunca biće manje efikasni nakon kupanja, pokazuju testovi koje je sprovela britanska organizacija Koji? koja se bori za zaštitu prava potrošača.
Oni su testirali dva vodootporna proizvoda i otkrili su da je SPF opao i do 59 odsto nakon 40 minuta provedenih u slanoj vodi.
Hemijska zaštita ulazi u kožu i potom upija UV zrake.
Veoma prostom hemijskom reakcijom na vašoj koži, ove kreme pretvaraju UV energiju u toplotu, a toplota se potom otpušta iz tela.
Fizička zaštita stoji na koži i odbija sunčeve zrake.
Ona se obično pravi od cink oksida ili titanijum dioksida, a radi tako što odbija i raspršuje: UV zraci udaraju u nju i odbijaju se.
Ljudima koji imaju osetljivu kožu ili kožne probleme često više odgovaraju kreme sa fizičkom zaštitom.
Postoje sofisticiranije kreme koje mogu i da apsorbuju i da odbijaju sunčeve zrake: one su poznate kao mikronizovani filteri.
One su tehnički pravljene od hemijskih sastojaka za zaštitu od sunca, ali imaju i svojstva odbijanja i raspršivanja.
Kreme za sunčanje prave se tako da ostanu efikasne do tri godine.
Neke kreme imaju rok trajanja - kada on istekne nemojte očekivati da rade punom snagom.
Ukoliko nemaju datum, nemojte da rizikujete - kad kupite novu bočicu, obeležite na njoj godinu kad ste je kupili da biste znali kad da kupite novu.
Ovaj članak nastao je na osnovu BBC-jevog podkasta Pametan potrošač.
DO NOT DELETE - DIGIHUB TRACKER FOR [49020863]
Izvor: BBC News na srpskom
Sve što treba da znate o kremama za sunčanje
Izvor: Radio 021, 24.Avg.2019
Svima je potrebna zaštita od sunca, ali kupovina kreme za sunčanje nije baš jednostavna. Evo nekih saveta koji će vam pomoći da donesete odluku pre nego što izložite kožu suncu...Getty Images..Kako da odaberete pravu kremu za zaštitu od sunca?..Naravno da je cena bitna, ali je bitan i faktor...