Sudije ne mogu da se odupru pritiscima političara

Izvor: Radio 021, 18.Avg.2014, 10:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Sudije ne mogu da se odupru pritiscima političara"

Sudije ne mogu da se odupru pritiscima političara, pa ponekad pribegavaju tome da vruće predmete odlažu za mirnije vreme, što dovodi do njihovog zastarevanja, upozorava sudija Dragana Boljević.

Predsednica Društva sudija Srbije i sudija Apelacionog suda navela je da što je veći pritisak na pravosuđe, to su veće kalkulacije sudija i tužilaca.

- Njihove karijere i njihove porodice zavise od toga da li će neki političar sam ili posredstvom nekog predsednika suda ili >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << institucije, kao što je Visoki savet sudstva, da se nameri na njega i da ga razreši zbog određenog postupka - kazala je Boljevićeva odgovarajući na pitanje da li se namerno pušta da neki sudski predmeti zastare.

Ona veruje da bi rad sudija mogao biti mnogo kvalitetniji, a Društvo sudija Srbije se ove godine obratilo i predsedniku VSS Dragomiru Milojeviću, zbog činjenice da političari u javnim nastupima praktično presuđuju. - Oni su ti koji kažu da je policija svoj posao završila i da je na sudovima da kažu šta misle. Ako je policija završila svoj posao i uradila baš sve kako je potrebno da bi se neko oglasio krivim, onda nam sudovi nisu ni potrebni - upozorava Boljevićeva.

Predsednica Društva sudija ocenjuje i da se pritvori određuju često jer se sudije osećaju pritisnutim i idu linijom manjeg otpora. - Javnost doživljava da je onaj ko je u pritvoru počinio krivično delo, a ne da je to tek početak postupka na čijem se kraju odlukom suda utvrđuje da li je tako - objasnila je Boljević.

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.