Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Mar.2011, 10:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stefanović: Razgovori o snabdevanju strujom Kosova
BEOGRAD -
Šef beogradskog tima u dijalogu sa Prištinom, politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Srbije Borislav Stefanović izjavio je da očekuje da će u novoj rundi pregovora, 28. marta u Briselu, biti pridodata i tema snabdevanja strujom Kosova i Metohije.
"Očekujemo teme koje su otvorene tokom prethodne runde pregovora i pokušaćemo da dođemo do pozitivnog zaključka i zatvorimo svaku od njih. Očekujemo, takođe, da će biti dodate još jedna ili dve teme. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Vrlo je moguće da će jedna od njih biti pitanje snabdevanja električnom energijom na Kosovu i Metohiji", rekao je Stefanović zai "Blic".
Prema njegovoj oceni, sve teme su blizu dobrih rešenja, osim carinskog pečata.
Naša pregovaračka strana tokom prethodnog susreta predala je konkretne predloge za rešenje ovog pitanja, koji su u skladu s našim stavom o statusu Kosova, ali i sa evropskim standardom, kazao je Stefanović.
"Dali smo nekoliko opcija kao predlog. Pokušaćemo da nađemo rešenje prihvatljivo za prištinsku stranu, a usklađeno s našim stavom o očuvanju suvereniteta, što će omogućiti protok robe i kapitala. Spremni smo na dogovor i kreativno rešenje, koje ne dovodi u pitanje naš ustav i naš stav povodom statusa Kosova, a koje će, s druge strane, moći da pokrene pozitivne procese u regionu", kazao Stefanović.
Ističući da ova tačka neće biti lako rešiva, Stefanović je rekao da naš pregovarački tim očekuje, međutim, ne samo da čuje kako suprotna strana gleda na to pitanje već i njeno izjašnjavanje na ponuđene predloge po svim tačkama otvorenim tokom prethodnog sastanka - o katastrima, matičnim knjigama, predsedavanju Ceftom, avio-saobraćaju i telekomunikaciji.
Prema očekivanjima Stefanovića, nova runda pregovora trajaće dan ili dva, dok je ideja održavanje dinamike susreta na svake tri sedmice.
"Možemo biti dovoljno efikasni da pregovore okončamo do kraja ove godine ili delom u sledećoj, iako nikakvi rokovi ne postoje, niti treba kreirati veštačke rokove. Ima mnogo gorućih pitanja koja opterećuju naše ljude na Kosovu i Metohiji i što pre ih treba rešavati. Za kraj ostaje regulisanje pitanja odnosa Beograda i Prištine i severa Kosova, kao jedinstvene teme", naveo je Stefanović.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



















