Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Mar.2010, 13:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sremački šećer na hrvatskom tržištu
NOVI SAD - Ratari u Sremu najavljuju da će i ove jeseni šećernu repu prodavati hrvatskim šećeranama.
Kompanija "Sunoko", vlasnik šećerane "Donji Srem" u Pećincima u predugovorima za ovogodišnju setvu ponudila je proizvođačima garantovanu cenu od 2,60 para za kilogram slatkog korena, što je po mišljenju poljoprivrednika premalo, naročito kad se uzme u obzir da su Hrvati lane plaćali 3,20 dinara.
Milan Radulović iz Rume, prošlogodišnji rekorder u proizvodnji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << repe za područje Srema, sa gotovo osam vagona po hektaru, kaže da bi domaći prerađivači, kad ugovaraju proizvodnju, trebalo da cenu slatkog korena vezuju za evro, kao što cene repromaterijala u naturalnoj razmeni vezuju za stranu valutu .
On napominje da ni startna cena od 2,60 dinara nije menjana godinama, a sva ulaganja u setvu šećerne repe, koja je inače kad su u pitanju ratarski usevu najskuplja, u međuvremenu su znatno uvećana. Samo kutija kvalitetnog stranog semena košta sto evra.
Poljoprivrednici imaju primedbe i na to što u šećerani "Donji Srem" previše odbijaju na nečistoću repe .
"Lane smo repu vadili u septembru, specijalnim mašinama 'Mausima', prašina se dizala koliko je zemlja bila suva, a uzeli su nam na nečistoću od 16 do 22 odsto", ističe Radulović i dodaje da uopšte nije u dilemi kome će ove godine isporučiti rod slatkog korena.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

















