Srbija i Srpska će graditi tri hidroelektrane

Izvor: Mondo, 28.Feb.2019, 15:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija i Srpska će graditi tri hidroelektrane

Pored izgradnje hidroelektrana Foča i Paunci, na današnjoj sednici Energetskog komiteta Republike Srbije i Republike Srpske, odlučeno je da se tom projektu priključi i izgradnja hidroelektrane Buk Bijela.

Foto: MONDO ilustracija

Izgradnja ovih objekata, čija će snaga iznositi preko 180 megavata, podjednako će doprineti energetskoj stabilnosti Republike Srbije i Republike Srpske, rekao je ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<
Kako je saopštilo Ministarstvo, Šestoj sednici Energetskog komiteta Republike Srbije i Republike Srpske predsedavali su ministri Aleksandar Antić i ministar energetike Republike Srpske Petar Đokić, a ona je održana uoči zajedničke sednice dve Vlade u Beogradu.

"Napravili smo presek stanja svih zajedničkih aktivnosti i danas ćemo predsednicima Vlada izložiti sve korake koje smo preduzeli u proteklom periodu, a tiču se projekata od strateškog značaja za obe strane - iskorišćavanja potencijala na gornjem toku reke Drine", rekao je Antić.

Na sednici Energetskog komiteta je bilo reči i o mogućnostima snabdevanja gasom Republike Srpske, kao i rešavanju imovinskih pitanja između dva gasna preduzeća.

Đokić je rekao da je Srbija u procesu razvoja velikih gasnih projekata i naveo da će u budućnosti moći da pruži podršku Republici Srpskoj kada je u pitanju izgradnja gasne infrastrukture i sigurnost snabdevanja gasom.

"U tom smislu, značajno je što će 11. marta u Banja Luci biti potpisan Ugovor o rešavanju imovinsko-pravnih odnosa između kompanija 'Gaspromet Pale' i 'Srbijagasa', čime će biti razrešeno otvoreno pitanje i problem koji traje već duže od 20 godina", rekao je Đokić.

Antić i Djokić su istakli da je visok nivo ekonomske i političke saradnje rezultat prijateljskih odnosa predsednika Srbije Aleksandra Vučića i srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika, koji pružaju snažnu podršku realizaciji zajedničkih energetskih projekata, kao i da će dve strane ubrzanom dinamikom nastaviti sa realizacijom tih projekata.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.