Izvor: Southeast European Times, 21.Avg.2009, 22:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija i Kina postigle sporazum
Sporazumom od četvrtka Peking se pretvara u "četvrti stub srpske spoljne politike", izjavio je predsednik Boris Tadić.
21/08/2009
(Blic, B92, Pipls Dejli, CCTV - 21/08/09; Sinhua, Beta, B92, Radio Srbija, RIA Novosti - 20/08/09)
Srbija i Kina potpisale su sporazum o strateškom partnerstvu u četvrtak (20. avgust) u Pekingu, obećavajući unapređivanje političke, ekonomske i trgovinske saradnje između dve zemlje.
U zajedničkom saopštenju >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << objavljenom posle sastanka kineskog predsednika Hu Đintaa i srpskog predsednika Borisa Tadića navodi se da su se dvojica šefova država složili da "nastave unapređivanje bilateralnih odnosa na svestran način" i da su njihove zemlje odlučile da uspostave "strateško partnerstvo".
Sporazum je postignut dan nakon što je srpski lider došao u jednonedeljnu zvaničnu posetu Kini, prvu od okončanja labave državne zajednice Srbije i Crne Gore 2006. godine.
Pohvalivši dobre odnose između dve zemlje, Tadić je izjavio da je sporazum od četvrtka pretvotio Peking u "četvrti stub srpske spoljne politike", navodeći Brisel, Vašington i Moskvu kao druga tri.
Hu je izložio četiri specifična cilja strateškog partnerstva između Kine i Srbije: veću političku razmenu; unapređene ekonomske i trgovinske odnose; jaču saradnju u pogledu međunarodnih pitanja od uzajamnog interesovanja; i bolju saradnju na polju kulture, sporta, obrazovanja, nauke i tehnologije, turizma, medija i aktivnosti nevladinih organizacija.
Osvrnuvši se na ekonomski i trgovinski aspekt sporazuma, kineski predsednik naveo je infrastrukturu, petrohemikalije, energiju i visoku tehnologiju kao specifične sfere interesa.
Druga pitanja koja su dvojica lidera razmotrili u četvrtak uključivala su Kosovo i Tajvan. Ponovivši da njegova zemlja podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, Hu je pozvao na međusobno prihvatljiv kompromis oko Kosova postignut kroz dijalog Beograda i Prištine.
Tadić je u međuvremenu izrazio podršku Srbije "politici jedne Kine". On je rekao da njegova zemlja neće uspostaviti zvanične odnose sa Tajvanom i da nastavlja da se protivi bilo kojoj vrsti nezavisnosti tog istočnoazijskog ostrva.
Tokom posete Tadić se obratio poslovnom forumu kojem su prisustvovali predstavnici kineskih energetskih, građevinskih, finansijskih, farmaceutskih, savetodavnih, poljoprivrednih i tekstilnih kompanija.
"Naša vlada je spremna da kineskim građevinskim kompanijama da ugovore o infrastrukturi u iznosu milijardu evra", rekao je on učesnicima. "Samo u Beogradu planiramo izgradnju pet mostova preko [reka] Dunava i Save."
Tadić je takođe naveo izgradnju nove moderne luke na Dunavu i bescarinske zone za kineske kompanije kao druge moguće inicijative za saradnju.
Srpski predsednik u petak treba da održi razgovore sa kineskim premijerom Ven Đibaom i predsednikom parlamenta Vu Banguom. Tokom boravka u Kini on takođe treba da poseti provinciju Šanksi i Šangaj. Sa njim u delegaciji su potpredsednik vlade Mlađan Dinkić i ministar inostranih poslova Vuk Jeremić.
Nastavak na Southeast European Times...








