Izvor: RTS, 04.Dec.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skupština o sedištima i područjima sudova
Skupština Srbije završila je večeras rad, a raspravu o amandmanima na Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava nastaviće sutra u 10 sati. Poslanici opozicije i SVM-a kritikovali smanjenje broja sudova.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić- Dejanović izjavila je da bi skupština krajem sledeće nedelje trebalo da počne raspravu o državnom budžetu za 2009. godinu.
Predsednica parlamenta je navela, ako bi vlada budžet prosledila >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << danas ili sutra, taj predlog zakona bi najpre trebalo umnožiti, podeliti ga poslanicima, kojima treba oko pet, šest dana da se upoznaju sa njim i pripreme amandmane.
Đukić-Dejanović je rekla da će na narednoj sednici poslanici raspravljati o poverenju u Vladu i dodala da je teorijski moguće da na toj sednici tačka dnevnog reda bude i budžet.
Premijer Mirko Cvetković najavio je u razgovoru sa delegacijom DSS-a da Vlada Srbije priprema paket mera za rešavanje i prevazilaženje ekonomske krize, kao i da će te mere javnosti biti predočene nakon predstavljanja predloga budžeta za 2009. godinu.
Delegacija DSS-a razgovarala je sa premijerom o prevazilaženju ekonomske krize i prenela mu zabrinutost zbog, neblagovremene reakcije na krizu.
Zamenik šefa poslaničke grupe DSS-a Radojko Obradović rekao je da Vlada Srbije nema jedinstvenu ekonomsku politiku, a kašnjenje budžeta, drugih važnih zakona i suprotne izjave raznih ministara osnova su za zabrinutost zbog svega što se očekuje sledeće godine.
Skupština sutra u 10 sati nastavlja sednicu razmatranjem amandmana na Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava.
Kraj rasprave obeležila je polemika šefice poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nade Kolundžije i poslanika SRS povodom pretresa kuće sina haškog optuženika Ratka Mladića, nakon koje je predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović prekinula sednicu desetak minuta pre planiranog vremena za završetak rada.
Poslanici opozicije i u poslepodnevnom delu sednice nastavili su da kritikuju Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, a govorili su i o budžetu za narednu godinu, kao i o energetskom sporazumu sa Rusijom.
Poslanici radikala, DSS-a i LDP-a ocenili su u raspravi o amandmanima da je predloženo smanjenje broja sudova štetno za građane.
Javljanje po Poslovniku
Rasprava po dnevnom redu bila je pre podne onemogućena zbog javljanja poslanika radikala po Poslovniku, zbog čega je bila određena i polučasovna pauza kako bi se predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović i šefovi poslaničkih grupa dogovorili o daljem radu.
Javljanje radikala po Poslovniku preraslo je u polemiku sa šeficom poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nadom Kolundžijom, koja je zahtevala da se u danu za glasanje poslanici izjasne o tome da li su poslanici SRS, koji su za skupštinskom govornicom, prema njenim rečima, vređali nju i Demokratsku stranku, prekršili Poslovnik.
Na početku sednice, poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor pozvao je Vladu Srbije da u skupštinsku proceduru uputi predlog budžeta za narednu godinu, kojim će za budžet Vojvodine biti izdvojeno najmanje sedam odsto budžeta Srbije, koliko je propisano ustavom.
Poslanica SRS Vjerica Radeta zatražila je od predsednice parlamenta da hitno traži obaveštenje od nadležnih organa zbog čega se uznemirava porodica haškog optuženika Ratka Mladića.
Razmotrena tek petina amandmana
Poslanici su tokom dvodnevne rasprave u pojedinostima o predloženom zakonu, koji predviđa reorganizaciju sudske mreže u republici, razmotrili 25 od ukupno 124 podneta amandmana, od kojih je Vlada Srbije prihvatila 14.
Formiraće se i Apelacioni i Vrhovni kasacioni sud, dok će umesto trgovinskih biti ustanovljeni privredni sudovi.
Poslanici opozicije, ali i članice vladajuće koalicije iz Saveza vojvođanskih Mađara, kritikovali su predloženi zakon zbog, kako su naveli, ukidanja velikog broja sudova.
Poslanici SVM-a traže da se pored 34 osnovna suda, koliko je zakonom predviđeno, ti sudovi formiraju i u Bačkoj Topli, Bečeju i Senti.
Poslanici opozicije iz Srpske radikalne stranke i narodnjačkog bloka zatražili su povlačenje tog zakonskog predloga iz skupštinske procedure, jer je, kako su ocenili, štetan za građane.
Nova mreža pravosudnih organa
Nova mreža pravosudnih organa biće uspostavljena od 1. januara 2010. godine i, prema Predlogu zakona, opštinski sudovi, kojih trenutno u Srbiji ima 138, biće reorganizovani u 34 osnovna suda.
Organi za prekršaje biće reorganizovani u 44 suda za prekršaje, koji će činiti deo sudske vlasti.
Tim predlogom zakona biće uspostavljena nova pravosudna mreža koja će podrazumevati značajno smanjenje broja sudova i javnih tužilaštava.





