Izvor: RTS, 26.Nov.2013, 16:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Škotska, vodič za nezavinsot
Vlada Škotske predstavila "Belu knjigu" kojom se nada da će ubediti građane da podrže ideju o otcepljenju od Velike Britanije. Referendum o nezavisnosti Škotske biće održan za deset meseci.
Škotska vlada predstavila je danas "Belu knjigu" o nezavisnosti Škotske koju će proglasiti ako na referendumu za deset meseci za to dobije podršku građana.
"Budućnost Škotske sada je u rukama Škotlanđana", rekao je premijer Škotske Aleks Salmond na predstavljanju dokumenta >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << od 670 strana kojim se nada da će ubediti građane da podrže ideju o nezavisnosti.
Salmond, aktivan borac za nezavisnost, izjavio je 18. septembra da Škotska kao država ima "veliki potencijal", sjajno kulturno nasledstvo i ogromne prirodne resurse i da želi da izgradi zemlju koja će biti još naprednija nego danas.
U "Beloj knjizi" navode se najvažniji aspekti projekta nezavisne Škotske, između ostalog, pitanje budućnosti vojnih baza na njenoj teritoriji, podele naftnih rezervi u Severnom moru i članstva Škotske u međunarodnim organizacijama, kao što su UN i EU.
Mada aktuelna vlada uživa veliku popularnost, za sada su male šanse da će većina građana na referendumu 18. septembra 2014. godine, podržati ideju o nezavisnosti Škotske.
Analitičari takve prognoze daju na osnovu rezultata poslednjih istraživanja, prema kojima 39 odsto građana Škotske podržava ideju o nezavisnosti, 31 procenat je protiv, ali je čak 15 odsto neodlučno, što u velikoj meri dovodi u pitanje uspeh vladinog projekta.
Škotska je 1997. godine u okviru Ujedinjenog Kraljevstva stekla značajnu autonomiju - ustanovljeni su škotski parlament i vlada, sa sedištem u Edinburgu.
Škotska, vodič za nezavisnost
Izvor: RTS, 26.Nov.2013
Vlada Škotske predstavila "Belu knjigu" kojom se nada da će ubediti građane da podrže ideju o otcepljenju od Velike Britanije. Referendum o nezavisnosti Škotske biće održan za deset meseci...Škotska vlada predstavila je danas "Belu knjigu" o nezavisnosti Škotske koju će proglasiti ako na referendumu...




