Škart lekovi idu kao alva na pijacama

Izvor: Radio 021, 06.Maj.2015, 10:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Škart lekovi idu kao alva na pijacama

Lekovi koji se mogu dobiti samo na recept bez problema se, na divlje, prodaju na pijacama širom Srbije, a da to niko ne kontroliše.

Novinarka "Blica" na Bajlonijevoj pijaci u Beogradu naišla je na tezgu na kojoj su se prodavale razne polovne stvari, od cipela do lekova. Kada je videla da novinarka gleda lekove, ponudila joj je "Persen" kao lek za alergiju koji se jako dobro prodaje, po čak dve tri polupune kutije dnevno. "Nemoj da se plašiš, nije istekao rok. Mi to nađemo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << pa prodajemo, slobodno uzmi. Pošto nije ceo, daću ti ga za 30 dinara, a da je ceo dala bih ti ga za 100, 200 dinara", rekla je prodavačica.

Koliko je ovo opasna pojava svedoči doktorka Nevena Dimitrijević, koja upozorava da prodavci ovakve robe ne snose nikakvu odgovornost. "Građani bi morali da znaju da se u lekovima nalaze hemijske supstance koje mogu imati toksično dejstvo ukoliko istekne rok trajanja. To može ostaviti tajne zdravstvene posledice", rekla je ona.

Ovakvi lekovi se nabavljaju uglavnom u Bosni i Hercegovini, Makedoniji ili Mađarskoj, međutim preprodavci polovnih lekova svoju "robu" nabavljaju i u kontejnerima.

Pokušaj da se uđe u trag instituciji koja može da stane na put ilegalnim trgovcima lekova, koji godinama nesmetano prodaju medikamente koji se u apotekama mogu kupiti samo uz recept, bio je neuspešan. U ministarstvu zdravlja su naveli da oni nemaju nikakave veze sa onim lekovima, ali da apeluju na građane da ih ne kupuju. U beogradskoj komunalnoj policiji sa druge strane kažu da oni mogu da napišu prijavu zbog ilegalne prodaje, ali da lekovi spadaju u ingerenciju zdravstvene inspekcije. U tržišnoj inspekciji su naveli da svaki vid ilegalne prodaje jeste njihova nadležnost, ali da ovaj slučaj malo više spada pod rejon gradske zdravstvene inspekcije, koji se nisu javljaji na telefon.

Nastavak na Radio 021...



Povezane vesti

ALARM Škart lekovi se kao alva prodaju na pijaci

Izvor: Blic, 06.Maj.2015

Lekovi koji se mogu dobiti samo na recept bez problema se, na divlje, prodaju na pijacama širom Srbije, a da to niko ne kontroliše...- Nemoj da se plašiš. Nije istekao rok. Mi to nađemo pa prodajemo, slobodno uzmi. Pošto nije ceo, daću ti ga za 30 dinara - rekla je žena koja je prostrla karton...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.