Skandinavija je puna oružja iz Srbije

Izvor: B92, 26.Dec.2017, 13:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Skandinavija je puna oružja iz Srbije"

U Skandinaviju je stigla velika količina ilegalnog oružja, a najveći deo došao je sa “ratom razorenog Balkana“, prenosi “Sputnjik“ na engleskom jeziku.

Kako navode, nakon završetka sukoba na Balkanu veliki deo korišćenog oružja preplavio je evropsko crno tržište.

“Danas su skandinavske ulice pune stranih i ranije ne tako čestih marki oružja poput srpske Zastave i čehoslovačkog Škorpiona, a to oružje korišćeno je u nizu pucnjava“, prenosi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "Sputnjik".

Norveški list “Dagbladet“ ističe da se oružje koje vodi poreklo sa juga i istoka Evrope sve više koristi u sukobima bandi i trgovini drogom.

“Samo tokom ove jeseni nekoliko desetina muškaraca optuženo je za trgovinu drogom i oružjem, a u nastavku operacije ’Glad’ otkrivena je trgovina oružjem iz bivše Jugoslavije, Bugarske i Sovjetskog saveza“, ističe se u tekstu.

Prema procenama Evropola iz 2014. godine, oko pola miliona komada oružja je ukradeno i prošvercovano u Evropsku uniju.

Predrag Petrović iz beogradskog Centra za bezbednosnu politiku za “Dagbladet“ kaže da je velika količina tog oružja i dalje dostupna na srpskom crnom tržištu.

“Procenjuje se da je reč o oko 900.000 oružja. Mnogi su tvrdili da im je oružje ukradeno, ali je ono zapravo prodato u Zapadnoj Evropi“, kaže Petrović.

On navodi da se AK-47, poznatiji kao “kalašnjikov“, u Srbiji može kupiti za 200 evra, a da to isto oružje na Zapadu košta i do 3.000 evra.

“Razlika u ceni je otprilike ista i za manje oružje“, navodi Petrović, ističući da su šverceri uglavnom balkanski emigranti koji žive na Zapadu.

Osim toga, on je naveo da za većinu oružja postoji posebna “narudžbina“, da se ono švercuje u delovima kako ih policija ne bi otkrila, kao i da se za šverc koriste uglavnom iste rute kao i za drogu.

Iz Centra za bezbednosnu politiku takođe navode da se oružje iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Turske švercuje u Mađarsku i Austriju, odatle u Francusku, Belgiju i Holandiju, iz kojih stiže u Dansku, koja služi kao “distributivni centar za ostatak Skandinavije“.

“Malme je mesto u koje ilegalno oružje ulazi u Švedsku, a većina tog oružja je sa bivih ratišta na Balkanu“, navodi Lars Forstel iz švedske policije.

Kako se navodi, u Švedskoj je 2017. viđen dramatični porast pucnjava - 40 ljudi je ubijeno, a 135 ranjeno u preko 300 sukoba, od kojih većina ima veze sa bandama.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

"Skandinavija puna oružja iz Srbije"

Izvor: Vesti-online.com, 26.Dec.2017

U Skandinaviju je stigla velika količina ilegalnog oružja, a najveći deo došao je sa "ratom razorenog Balkana", prenosi “Sputnjik“ na engleskom jeziku...Kako navode, nakon završetka sukoba na Balkanu veliki deo korišćenog oružja preplavio je evropsko crno tržište...- Danas su skandinavske...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.