Izvor: RTS, 09.Sep.2014, 16:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sertifikati za polaznike projekta "Znanje svima"
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, dodelio je sertifikate za 80 polaznika obuka za prekfalifikaciju.
Vulin je rekao da su polaznici tog projekta "uzeli sudbinu u svoje ruke" i rešili da sami sebi pomognu da dođu do posla, ne gubeći godine čekajući na Nacionalnoj službi za zapošljavanje, javlja Tanjug.
Projekat "Inovativni sisem za unapređenje znanja i veština - Znanje svima" realizuje se u okviru IPA progama >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Eropske unije "Socijalnoekonomski razvoj dunavske regije u Srbiji", a njegov cilj je smanjenje nezaposlenosti i stvaranje mogućnosti za nova zapošljavanja u Vojvodini.
Ministar ističe da je Ministarstvo na čijem je čelu zajedno sa Nacionalnom službom za zapošljavanje nekoliko puta raspisivalo konkurse za prekvalifikacije, ali da se retko odazvao dovoljan broj zainteresovanih.
Vulin je naglasio da je "zastrašujući visok procenat" onih koji na Nacionalnoj službi za zapošljavanje čekaju posao duže od dve godine.
Ističe da imajući u vidu taj podatak, postavlja se i pitanje u kojoj meri se aktivno traži posao, a ljudi koji su krenuli na obuku pokazuju jedan od puteva za skraćenje vremena čekanja na zaposlenje.
"Voleo bih da za vašim primerom pođu i drugi koji nemaju posao", rekao je Vulin polazincima kojima su uručeni setifikati za završenu obuku iz oblasti kulinartva, pekarstva, slastičarstva, ručne radinosti i izrade suvenira.
Miroslav Vasin pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova, koji je zajedno sa Vulinom dodelio sertifikate, istakao je da je Edukativni centar za obuku u profesionalnim i radnim veštinama otvoren 2012. godine i da je izgrađen i opremljen u saradnji pokrajinske vlade i Austrijske agencije za razvoj.
"Ovaj edukativi centar je pokazatelj da bi i drugi veliki gradovi u Srbiji trebalo da imaju sličan centar i nadam se da će Ministarstvo rada pomoći izgradnju i otvaranje sličnih centara u drugim gradovima Srbije", rekao je Vasin.
Sertifikate za završenu obuku dobilo je 80 polaznika a od osnivanja Edukativog centra različite vidove obuke i prekvalifikacije prošlo je više od 3.000 građana.
Direktor Eduktivnog centra Budislav Medulić kazao je da taj centar raspolaže sa 43 ležaja, tako da je u njemu obezbeđen smeštaj i za polaznike van Novog Sada.
"Na onima koji žele da steknu nova znanja je samo da budu zainteresovani i da se informišu u Nacionaloj službi za zapošljavaje kada počinju sa radom obuke u delatnstima za koje u oni zaitneresovani, a sama obuka im je dostupna i omogućena u edukativnom centru", rekao je Medulić.
Obuka je besplatna i namenjena osobama koje se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanjem, a njen cilj je da polaznici obuke stenku znanja i mogućosti za brže zapošljavanje.




























