Sedam decenija od nacističkog bombardovanja Beograda

Izvor: Blic, 06.Apr.2011, 01:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sedam decenija od nacističkog bombardovanja Beograda

BEOGRAD - Danas se navršava 70 godina od početka bombardovanja Beograda od strane avijacije nacističke Nemačke i napada na Kraljevinu Jugoslaviju u Drugom svetskom ratu.

Prve bombe pale su na Beograd u nedelju, 6. aprila 1941. u 6.30 sati, dok je većina Beograđana spavala.

Beograd je imao 370.000 stanovnika, a broj poginulih nikada nije utvrđen.

- Postoje podaci da je poginulo više od 2.200 Beograđana, a po nekim procenama je taj broj daleko veći. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Teško je utvrditi tačan broj. Za takve procene morate imati snažnu administraciju, koje u to vreme nije bilo - kaže istoričar Čedomir Antić.

Bombe i 1944. i 1999.

Beograd je u Drugom svetskom ratu bombardovan i 1944, a prema procenama, tada je poginulo više od 4.500 stanovnika prestonice. Beograd je od bombi stradao i 1999, u toku napada NATO na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Tokom bombardovanja, koje je trajalo 78 dana, na teritoriji Savezne Republike Jugoslavije poginulo više od 2.000 ljudi.

Napadi su ponovljeni dan kasnije, kao i 11. i 12. aprila. Pogođena je Vaznesenjska crkva, kao i gradsko slonište u Karađorđevom parku, kada je stradalo više stotina građana. Beograd je potpuno razoren.

- Srušeno je ili oštećeno oko 50 odsto kuća i zgrada u Beogradu, razoreno je jezgro grada. Tada nisu postojali precizni projektili kao danas, u to vreme je gađano nasumično - kaže Antić.

Gađane su gusto naseljene četvrti, bolnice, Stari dvor, Učiteljski dom, Kalenić pijaca, Železnička stanica, Glavna pošta, aerodrom...

U bombardovanju je potpuno uništeno zdanje Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu, a u požaru koji je nastupio nestao je fond od oko 350.000 knjiga, uključujući i srednjovekovne spise neprocenjive vrednosti.

Beograd su branile PVO vazdušne zone Beograd i elitni Šesti lovački puk. U odbrani grada poginulo je 11 pilota, kojima je 1997. otkriven spomenik na Zemunskom keju kod hotela „Jugoslavija”.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.