Sećanja na odvođenje novosadskih Jevreja

Izvor: Press, 26.Apr.2013, 20:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sećanja na odvođenje novosadskih Jevreja

Podsećajući da su žrtve jevrejske zajednice, kao i čitavog Novog Sada, bile veoma velike tokom rata Sević je istakao da je taj grad poznat po multietničnosti i multikulturalnosti i da upravo zbog toga insistira na očuvanju sećanja kao i da će insistirati i istrajavati na antifašizmu, navedeno je u saopštenju iz gradske skupštine.
Goran Levi rekao je da su mnogi tog dana “otišli na put bez povratka” i naglasio važnost trajnog sećanja na žrtve, porodice i te događaje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Press << /> Jevrejska opština Novi Sad obeležava 26. april kao sećanje na taj dan 1944. godine, kada je počela deportacija novosadskih Jevreja u zloglasne koncentracione logore centralne Evrope.
U Drugom svetskom ratu stradalo je više od 3.000 novosadskih Jevreja, a posle rata se u taj grad vratilo svega njih 250.
 
Tanjug

Nastavak na Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.