Izvor: Nezavisne Novine, 21.Jun.2015, 16:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Savčić: Srbi ponovo pod strahovitim pritiscima
MODRIČA - Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić izjavio je danas na Dugoj Njivi kod Modriče, povodom obilježavanja 23 godine od Proboja koridora, da su Srbi ponovo izloženi strahovitim pritiscima.
"Ponovo nas dovode u sitaciju da se moramo boriti za svoje parče neba i zemlje. Tjeraju nas da prihvatimo ono što nije istina, a to je da se na dijelu teritorije BiH dogodio `genocid`", rekao je Savčić i naglasio da se u Srebrenici desilo ubistvo većeg >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << broja zarobljenika i civila, a ne genocid.
Govoreći o značaju Proboja koridora 1992. godine, Savčić je istakao da je to bila prva operacija Vojske Republike Srpske i jedna od najvažnijih za stvaranje Republike Srpske.
On je istakao da je Proboj koridora primjer jedinstva u odbrambeno-otadžbinskom ratu, a da Duga Njiva danas i ubuduće može biti inspiracija za jedinstvo biranih narodnih predstavnika i mudro vođenje Republike Srpske.
"Značaj operacije je i u jedinstvu koje su imali komandni kadar, vojska i narod", rekao je Savčić u obraćanju okupljenima, istakavši da je i danas, 20 godina nakon završetka rata, potrebno jedinstvo u svim boračkim organizacijama i vlasti Republike Srpske.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je da je Proboj koridora najslavnija bitka u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu u kojoj su najbolji i najhrabriji dali svoje živote.
Savanović je istakao da su Srbi kroz istoriju uvijek bili na strani slobodarskog svijeta i svoju slobodu su plaćali krvlju, zbog čega i danas sa Duge Njive, gdje se obilježava 23 godine od operacije Koridor, šalju poruku politikama i političarima u BiH, a posebno svjetskim moćnicima, da se ne igraju slobodom ovog naroda.
"Mi to nećemo dozvoliti jer duh srpskog čovjeka je duboko u načelima hrišćanske religije gdje je sloboda, istina i pravda iznad svega", rekao je Savanović, koji je i predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
On je podsjetio da Vlada Republike Srpske čini sve da pomaže porodicama poginulih, ratnim vojnim invalidima i demobilisanim borcima.
Savanović je podsjetio da je kroz Program stambenog zbrinjavanja, od 2007. godine do danas, Vlada Srpske obezbijedila trajni smještaj za 5.000 porodica, poručivši da će program biti nastavljen jer je zbrinjavanje ovih porodica human čin i obaveza prema ljudima koji su to zaslužili.
Obilježavanje 23 godine od vojne operacije Proboj koridora počelo je jutros Svetom arhijerejskom liturgijom u manastiru Svetog velikomučenika kneza Lazara na Dugim Njivama kod Modriče i pomenom poginulim učesnicima operacije koje je služio Njegovo preosveštenstvo vladika zvorničko-tuzlanski Hrizostom.
Skupu su, osim Savanovića i Savčića, prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić, te brojni preživjeli učesnici operacije, predstavnici opština Modriča, Doboj i Brod.
Nastavak na Nezavisne Novine...









