Izvor: RTS, 16.Jan.2014, 17:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sastanak Putin-Barozo umesto samita Rusija-EU
Umesto planiranog samita Rusije i EU biće održan sastanak ruskog predsednika Vladimira Putina i predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza. Uzrok promene formata sastanka su nesuglasice u vezi sa Ukrajinom, ističu u EU.
Dugo planirani samit Rusije i Evropske unije koji je trebalo da bude održan krajem meseca u Briselu, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << redukovan je u formu kratkog sastanka zakazanog za 28. januar, kada će razgovarati ruski predsednik Vladimir Putin i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, saopšteno je danas iz EU.
Prema rečima portparola Brisela Maje Kocijančić, sastanak će trajati oko dva i po časa, a do promene formata došlo je zbog nesuglasica u vezi sa Ukrajinom koja je krajem prošle godine prekinula pregovore sa EU i pripremu potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i potpisala sporazum o jačanju saradnje sa Rusijom.
Format je promenjen "u svetlu nedavnog razvoja događaja" koji će se "duboko odraziti" na odnose EU i Rusije, navela je Kocijančić, a prenela je agencija AP.
Ruski ambasador u EU Vladimir Čižov rekao je za "Ria novosti" da će
"po dogovoru samit EU - Rusija biti održan na više dinamičan način i u više ograničenoj formi nego što je uobičajeno".
Čižov je naveo ranije ove nedelje da je Moskva spremna da "diskutuje sa EU o odnosima sa Ukrajinom".
Rekao je i da Rusija podržava predlog za trilateralne razgovore Brisela, Moskve i Kijeva, naglasivši da se EU protivi takvoj vrsti saradnje.





