Izvor: RTS, 20.Jul.2013, 10:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sanacija deponije pepela u Obrenovcu
Deo deponije pepela obrenovačke termoelektrane "Nikola Tesla" površine 70 hektara prekriva se slojem od 15 centimetara zemlje, a preko 250.000 tona zemlje dovozi se iz Ratara, saopštila je termoelektrana.
Započeti su radovi na sanaciji deponije pepela Termoelektrane "Nikola Tesla" (TENT) u Obrenovcu, objavljeno je na sajtu tog proizvođača električne energije u Srbiji.
Deo deponije površine 70 hektara prekriva se slojem od 15 centimetara zemlje, a preko 250.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << tona zemlje dovozi se iz Ratara, koji su od pepelišta udaljeni desetak kilometara.
Najpre je urađen "stabilan prilazni put" do centra deponije, a preko nasute zemlje najesen će se zasejati trava.
"Pre nasipanja prinuđeni smo da isušimo jezero, koje se nalazi u središnjem delu deponiije, i tada mogu nastati problemi ukoliko bude duvao jak vetar, koji bi opet mogao da izazove oblak prašine", izjavio je direktor u TENT-u, Vojin Nestorović.
Posao koji će koštati 57 miliona dinara, poveren je Vodoprivrednom preduzeću iz Ćuprije i trajaće 70 dana.
Zbog jakog vetra, 24. juna i 16. jula, došlo je do razvejavanja pepela sa TENT-ove deponije, a koncentracije suspendovanih čestica bile su višestruko iznad dozvoljenih granica. Takvi ekoloških akcidenata nije bilo u proteklih deset godina.
Stručnjaci kažu da je probleme stvorila "kaseta 1" pepelišta TENT-a "A", dok je "glavni krivac neuspeli tender za nabavku i sadnju specijalne trave kojom se sprečava razvejavanje pepela".
Od kolubarskog uglja u pogonima TENT-a godišnje se proizvodi oko 60 odsto električne energije u Srbiji.
Započeta sanacija deponije pepela TENT-a
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Jul.2013
Započeti su radovi na sanaciji deponije pepela Termoelektrane Nikola Tesla (TENT) u Obrenovcu, objavljeno je na sajtu najvećeg proizvođača električne energije u Srbiji.





