Izvor: Press, 02.Maj.2013, 18:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šabić čestitao novinarima Svetski dan slobode medija
Šabić je pisma sa čestitkama uputio predsednicima Udruženja novinara Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Nezavisnog društva novinara Vojvodine i, uz najbolje želje za uspeh u radu novinara i medija, potvrdio spremnost i obavezu da im pomogne u ostvarivanju njihove važne društvene funkcije.
Poverenik je, kako se navodi u saoštenju iz njegovog kabineta, naveo da novinari i mediji sve više koriste prava iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << i tako stavljaju zakon u funkciju informisanja najšire javnosti i demokratske kontrole javnosti nad radom vlasti.
"Veoma je važno da predstavnici vlasti i preduzeća koja su u javnom vlasništvu razumeju obaveze koje imaju prema medijima i na pravi način odgovaraju na njih. U tom pogledu evidentni su pomaci na bolje, ali problema još uvek ima mnogo, zbog čega sam više puta upozoravao da je neophodno da se na pravi način postavlja pitanje odgovornosti za kršenje zakonom utvrdjenih prava javnosti", naveo je šabić.
On je upozorio da proklamovani principi javnosti rada vlasti uključujući i pristupanje naše zemlje medjunarodnim inicijativama kao što je "Otvorena vlada" (Open government), ne smeju ostajati na nivou proklamacija.
Prema njegovim rečima, ti principi obavezuju vlast da javnosti pruža mnogo više informacija na najpogodniji način, proaktivno, javnim prezentiranjem raspoloživih baza podataka i na Internetu.
"Iako i s tim u vezi ima odredjenih pomaka, ne možemo biti zadovoljni postojećim nivoom elektronske komunikacije naše vlasti i javnosti i tu se stvari moraju mnogo brže menjati", smatra poverenik.
Država duguje novinarima i ličnu bezbednost, što bez sumnje podrazumeva i obavezu da kazni one koji tu bezbednost ugroze, naglasio šabić i podsetio da je od smrti Dade Vujasinović proteklo 19 godina, 14 godina od smrti Slavka ćuruvije i 12 od smrti Milana Pantića, a da ni javnost, ni istina, ni pravda "još nisu dobili satisfakciju".
Šabić je istakao da je izuzetno važno da ti slučajevi budu konačno razrešeni, "zbog prošlosti, a pogotovo zbog budućnosti, kao garancija da se ništa slično u Srbiji više nikad ne sme i neće ponoviti".
Izvor: tanjug
Šabić čestitao Svetski dan slobode medija
Izvor: RTS, 02.Maj.2013
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić čestitao novinarima u Srbiji Svetski dan slobode medija i potvrdio svoju spremnost i obavezu da im pomogne. ..Svim novinarima u Srbiji poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić čestitao je Svetski...








