SAD: Šumske požare gasi 30.000 vatrogasaca

Izvor: B92, 19.Avg.2015, 22:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD: Šumske požare gasi 30.000 vatrogasaca

Skoro 30.000 vatrogasaca i drugog osoblja je mobilisano u SAD za borbu protiv velikih požara u desetak saveznih država, uglavnom na zapadu zemlje.

Šumski požari su veći nego u bilo kojoj od poslednjih 20 godina, objavio je Nacionalni vatrogasni centar (NIFC). Ukupno, od početka 2015. godine, u SAD je izgorelo 29.000 kvadratnih kilometara šume i drugog rastinja.

Poslednji put je više od 28.000 kvadratnih kilometara izgorelo pre 20 godina, rekla je za AFP Tina Bele, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << predstavnica NIFC.

Znatan deo ovogodišnjih požara je bio na Aljasci. "Poslednje godine su bile neuobičajeno na severozapadu, uz smanjenje padavina", rekla je Bele, i dodala da požari sada gore u 10 saveznih država, uključujući Kaliforniju gde je suša već četiri godine.

Vatrogasci iz svih krajeva SAD su mobilisani za gašenje ukupno 41.194 požara. U Kaliforniji je angažovana i vojska, Kanada je poslala 100 vatrogasaca, a sa Australijom se razgovara o obezbeđivanju podrške za upravljanje vatrogasnim snagama.

Požar u državi Ajdaho, jedan od najvećih, uglavnom je ugašen u sredu pošto je izgorelo 1.150 kvadratnih kilometara šume i drugog rastinja. Ovonedeljni amaterski video-snimak, pod naslovom "Firenado", pokazuje kako vatreni tornado napreduje punom brzinom, raspirujući plamen.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

STIHIJA U AMERICI Protiv požara u 10 država bori se 30.000 vatrogasaca

Izvor: Blic, 19.Avg.2015

Skoro 30.000 vatrogasaca i drugog osoblja je mobilisano u SAD za borbu protiv velikih požara u desetak saveznih država, uglavnom na zapadu zemlje...Šumski požari su veći nego u bilo kojoj od poslednjih 20 godina, objavio je Nacionalni vatrogasni centar (NIFC). Ukupno, od početka 2015. godine, u...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.